Jak kształtowały się ceny działek w 2015 r.

Data opublikowania: 27 stycznia 2016

W 2015 r. taniały zarówno działki położone na terenach miejskich, jak i wiejskich. W niektórych regionach zniżki sięgały nawet 34%!

Na przestrzeni 2015 r. ceny działek budowlanych ulegały zmianom. Koszt nabycia takiego gruntu zmalał zarówno w przypadku ziemi zlokalizowanej na terenach miejskich, jak i tej leżącej na obszarach wiejskich. Jak wyglądała sytuacja w konkretnych województwach?

Ceny działek budowlanych

Okazuje się, że najniższe ceny widoczne są w woj. lubuskim, gdzie w ostatnich dniach minionego roku 1 m kw. tego typu ziemi kosztował średnio 57 zł. Czterokrotnie więcej, bo 228 zł za 1 m kw. płacono natomiast na Mazowszu. Warszawa i jej okolice znacznie odbiegają od pozostałych regionów krajów. Drugie pod względem wysokości cen jest woj. lubelskie, w którym przeciętna cena za 1 m kw. działki budowlanej wynosiła 146 zł. Niewiele mniej, bo 140 zł za 1 m kw. płaci się w woj. pomorskim.

Jeśli chodzi o same spadki, to najbardziej skurczyły się ceny działek zlokalizowanych na Pomorzu Zachodnim. Pod koniec 2015 r. płacono za nie średnio o 10% mniej niż w analogicznym okresie roku 2014. Poza tym spore spadki widoczne były w woj. lubuskim, gdzie ceny skurczyły się o ok. 9%. Dużo większe spadki odnotowano natomiast w przypadku działek o powierzchni sięgającej max. 8 m kw. Na Podkarpaciu 1 m kw. takiego gruntu został przeceniony na przestrzeni roku średnio o 46%! W woj. lubuskim ceny takich parceli skurczyły się średnio o 30%, a na Pomorzu Zachodnim i na Śląsku spadły o 21%.

Nie obyło się jednak bez wzrostów, choć dotyczyły one tylko niektórych kategorii metrażowych. O 48% podrożał 1 m kw. działek leżących na Opolszczyźnie i mających powierzchnię mieszczącą się w przedziale 2000-5000 m kw. Na Podkarpaciu o 27% w ujęciu rocznym zwiększyły się ceny 1 m kw. działek o łącznej powierzchni przekraczającej 10 000 m kw. Dość nietypowa sytuacja miała miejsce w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie trendu spadkowego nie odnotowano wśród działek o powierzchni 800 m kw. i mniejszych. W tym regionie średnia cena za 1 m kw. wzrosła o 29% rok do roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *