Jak oświetlić mieszkanie

Data opublikowania: 2 listopada 2016

Właściwe oświetlenie mieszkania jest bardzo ważne nie tylko z uwagi na komfort użytkowania i dobrą widoczność. Poza stroną praktyczną liczy się bowiem jego wpływ na samopoczucie i zdrowie. Światło odgrywa bowiem bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna oraz rodzaje użytych lamp i żarówek są niezmiernie istotne w naszej strefie geograficznej, gdzie dużą część roku spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Dodatkowo można w ten sposób poprawić walory estetyczne pomieszczenia, podkreślić najważniejsze cechy i elementy wyposażenia, a nawet optycznie je powiększyć. Przy czym światło białe może być męczące, oziębia przestrzeń i nadaje mu biurowy klimat, dlatego w domu lepiej stosować światło żółte, ciepłe.

Oświetlenie mieszkania

Wybierając rodzaj oświetlenia trzeba brać pod uwagę preferencje użytkowników, ponieważ każdy z nich może lepiej czuć się przy świetle w innym odcieniu. Dodatkowo ważna jest funkcja danego pomieszczenia – miejsca, gdzie głównie odpoczywamy nie wymagają tak intensywnego światła jak te, w których pracujemy.

Kuchnia powinna więc być oświetlana głównym źródłem światła; jednak warto zaopatrzyć się w mniejsze lampki w miejscach ciemniejszych, by nie męczyć oczu. Warto również zamontować lampę nad stołem, najlepiej z żarówką, która dobrze oddaje kolory potraw. Należy tu spojrzeć na wskaźnik oddawania barw CRI – powinien wynosić 80 lub więcej.

W sypialni natomiast główną rolę powinny grać lampy, które nadadzą jej przyjemną atmosferę, sprzyjającą relaksowi. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z oświetlenia sufitowego, gdyż może się przydać, np. podczas sprzątania czy szukania czegoś w szafie.

Jasne światło pobudza do pracy i koncentracji, przyciemnione natomiast służy wypoczynkowi, dlatego to pierwsze powinno zostać zamontowane przy stanowisku do pracy, w gabinecie czy przy biurku. Można na nim postawić dodatkowo lampkę.

Salon należy oświetlić lampą górną z żarówką w ciepłym kolorze, a na ścianach umieścić kinkiety lub zamiast nich lampy stojące lub lampki, które będą stanowiły dodatkowe źródło oświetlenia, ale też stworzą przytulniejszą atmosferę w trakcie leniuchowania na kanapie. Jeśli znajduje się w nim miejsce do czytania, powinno zostać dodatkowo rozjaśnione.

Im więcej źródeł światła, tym lepiej. Możemy wtedy modelować je w zależności od potrzeby, pory dnia czy nastroju. Ważny jest wspomniany wskaźnik oddawania barw. Kupując żarówki, warto więc zwrócić uwagę by wynosił co najmniej 80. Znajdziemy go na świetlówkach energooszczędnych i LED. Te pierwsze, jeśli są dobrej jakości, świecą sześciokrotnie dłużej od zwykłej żarówki. Drugie nawet 25-50 razy dłużej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *