Jak płacić mniejsze rachunki?

Data opublikowania: 28 października 2016

Poszukując oszczędności warto zwrócić uwagę na comiesięczne rachunki, jakie opłacamy. Woda i prąd sporo kosztują. Jest na szczęście kilka rozwiązań, które mogą sprawić, że stałe opłaty będą mniejsze, a w naszym portfelu zostanie więcej gotówki. Co można zatem zrobić, aby płacić mniej?

W pierwszej kolejności zainwestuj we właściwy sprzęt gospodarstwa domowego. Wysokiej klasy urządzenia nie tylko dobrze się prezentują, ale pobierają mniej prądu i wody. Chodzi przede wszystkim o pralki, lodówki i zmywarki. Oznaczenie A+ sprawi, że sprzęt będzie droższy, ale inwestycja szybko się zwróci.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Droższe są również energooszczędne żarówki, jednak zakup „zwykłych” w ogólnym rozrachunku będzie znacznie wyższy – więcej pobranej energii i krótsza żywotność żarówki sprawi, że prędzej czy później i tak wybierzemy te energooszczędne. Natomiast gdy zapada zmrok w cały domu, należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia oraz oczywiście światło. Pozostawienia telewizora czy komputera na opcji czuwania także oznacza pobór prądu i wyższy rachunek. To przyzwyczajenie można szybko zmienić, np. przez podłączenie listwy. Wyłączenie dopływu prądu jest bardzo proste – wystarczy nacisnąć jeden guzik.

Woda jest nie tylko w kranie. Czasem pada z nieba. Deszczówka doskonale sprawdzi się do podlewania ogrodu. Wystarczy na otwartej przestrzeni postawić kilka beczek, by podczas opadów nagromadził się spory zapas cennej wody. Stan techniczny mieszkania czy domu też ma znaczenie dla naszych opłat. Nieszczelne krany czy zardzewiałe uszczelki przepuszczają wodę, która kropelkami nieustannie powiększa stan licznika. Mniej wody zużyjemy też kąpiąc się pod prysznicem. Wanna to błogi relaks, jednak generuje nawet dwa razy więcej wody. W przypadku domów wolnostojących dobrym rozwiązaniem są baterie bądź panele słoneczne. Zamontowanie ich już po około 5 latach pozwala odczuć różnicę w rachunkach, dzięki minimalnemu wykorzystaniu prądu. Powstała z promieni słonecznych energia wystarczy do ogrzewania domu lub podgrzewania wody. Mimo że instalacja jest droga, opłaci się do ogólnego oszczędzania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *