Jak praca zdalna zmieni rynek nieruchomości?

Data opublikowania: 12 maja 2020

Świat po pandemii nie będzie już taki sam. Część firm musiało zmienić sposób pracy, a przymusowa kwarantanna pokazała, że może być ona wykonywana równie efektywnie w domu, co w biurze. Będzie to miało wpływ na wiele branż, w tym na rynek nieruchomości.

Nigdy wcześniej w historii skala pracy zdalnej nie była tak ogromna jak obecnie. Z dnia na dzień firmy musiały zagwarantować swoim pracownikom narzędzia i systemy, które umożliwią im pracę w domu. Wiele przedsiębiorstw widzi w tym sporo korzyści – mniejsza powierzchnia biurowa, jaką trzeba wynajmować, większa efektywność i dyspozycyjność pracowników. Pracownicy natomiast mogą dzięki temu zaoszczędzić mnóstwo czasu na dojazdach, a także pracować zdalnie, gdy z jakiegoś powodu muszą pozostać w domu (np. chore dziecko). Bardzo prawdopodobne więc, że model pracy zdalnej może pozostać z nami nawet, gdy pandemia już ustąpi. A to będzie miało wpływ na wiele branż, w tym również branżę nieruchomości.

Eksperci upatrują tu możliwych oszczędności po stronie firm z tego sektora. Poza mniejszymi kosztami wynajmu biur, praca zdalna umożliwia również zatrudnianie osób z innych miast, gdzie są niższe koszty życia. A to pozwoli także zmniejszyć koszty zatrudnienia, poprzez oferowanie takim pracownikom niższych wynagrodzeń.

Zresztą bardzo możliwe, że osoby, które do tej pory przenosiły się do miast w poszukiwaniu lepszej pracy, dzięki pracy zdalnej będą mogły ją wykonywać z dowolnego miejsca. Można się więc spodziewać, że przyrost pracowników do metropolii nie będzie już tak intensywny, jak miało to miejsce do tej pory. Osoby pracujące zdalnie będą mogły wybrać tańsze mieszkanie w mniejszym mieście, albo dom na obrzeżach w cenie nieruchomości w aglomeracji.

Główny analityk Expandera Jarosław Sadowski uważa, że pandemia zmieni sposób kupowania nieruchomości. Zmaleje popyt na mieszkania w centrach, na poczet tych położonych w odleglejszych dzielnicach, a przy tym tańszych.

Zainteresowanie mieszkaniami w mniejszych miejscowościach będzie wzrastało, ponieważ część osób mogących pracować zdalnie, zdecyduje się właśnie w nich zamieszkać, pracując jednocześnie w prężnej firmie w dużym mieście. Aby otrzymywać wysokie zarobki nie będzie już trzeba mieszkać w miejscu, gdzie koszty życia również są wysokie, a ceny nieruchomości horrendalne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *