Jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?

Data opublikowania: 24 listopada 2010

Jak przeksztalcić działkęe rolną w działkę budowlaną?Załatwienie jakiejś sprawy urzędowej może być prawdziwą drogą przez mękę, pod tym względem wybudowanie własnego domu to już wyższa szkoła jazdy. Parę kłopotów znika, kiedy zamierzamy zbudować dom na przeznaczonej do tego działce, ale wiadomo, że działki budowlane są dużo droższe niż te rolne, a wielu młodych ludzi ten drugi rodzaj działek otrzymuje, jako spadek lub darowiznę.

Patrząc na przepisy prawa przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną wcale nie jest takie trudne, jednak nasi urzędnicy potrafią skomplikować nawet najprostszą sprawę. Pierwsze kroki po zdecydowaniu się na przekształcenie działki należy skierować do odpowiedniego dla tej działki urzędu gminy, by sprawdzić jej status w ogólnym planie zagospodarowania przestrzennego. Pół biedy, kiedy ten plan jest i po prostu wiadomo, na czym się stoi. Kiedy tego planu nie ma, za kilka lat może się okazać, że przed naszym nowiutkim domem zostanie postawiona spalarnia śmieci lub wyznaczona zostanie nowa droga ekspresowa. Jeśli planów nie ma, odrolnienie działki raczej nie wchodzi w grę, a i kiedy plany są już zatwierdzone, jest trudno, trzeba czekać na taki czas, kiedy te plany będą zmieniane. Trwać to może kilka lat. Obecne przepisy nakazują wszystkim gminom w Polsce takie plany posiadać, więc coraz mniej miejscowości w kraju ich nie posiada. Kiedy plany są, to można zacząć działać.

Działkę trzeba odrolnić i wyłączyć ową ziemię z produkcji rolnej, a potem zdobyć pozwolenie na budowę. Należy najpierw złożyć wniosek w Wydziale Geodezji lub w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami w starostwie, w którym działka się znajduje. Wniosek o odrolnienie powinien zawierać:

  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • dokument potwierdzający własność działki w formie aktu notarialnego;
  • wypis z rejestru gruntów z odbitką z mapy ewidencyjnej;
  • kopię mapy działki wraz z projektem jej zagospodarowania i zaznaczonym terenem wyłączonym z produkcji rolnej.

Ziemi o niskiej klasie rolnej nie trzeba wyłączać z produkcji rolnej, o ile uchwała gminy nie mówi inaczej. Trzeba też zapłacić odpowiednią gratyfikację przy odrolnianiu ziemi. Koszt zależy od powierzchni przekształcanej ziemi. A cena zależy od obecnego kursu cen jednej tony żyta podawanej przez Główny Urząd Statystyczny, ale jeśli zabudowa ma mniej niż 500 metrów kwadratowych opłat się nie pobiera.

Kiedy zamierzamy kupić działkę, zawsze sprawdzajmy jej status i pytajmy w gminie o plan zagospodarowania przestrzennego, bo okazać się może, że na pięknej działce, którą kupimy za niewielkie pieniądze postawić możemy jedynie namiot latem. A kiedy mamy już taką działkę musimy cierpliwie czekać, kiedy to urzędnicy zaczną na terenach naszej ziemi zmieniać owe plany, bo wtedy jest szansa na odrolnienie i pozwolenie na budowę, a najtrudniej przekształcić jest pod zabudowę tereny leśne.

Podobne artykuły

2 komentarze

  1. dubi1919

    trzeba by zapytać byłego ministra Andrzeja Leppera 😀

  2. malwina

    😀

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *