Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Data opublikowania: 24 maja 2018

Początek maja okazał się wyjątkowo ciepły. W niektórych rejonach kraju temperatury nie odbiegają od tych w miesiącach letnich. Oznacza to, że upał zaczął niektórym doskwierać w tym roku wyjątkowo wcześnie, a długotrwała, zbyt wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak więc radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Jest to problem szczególnie dotyczący mieszkań położonych na poddaszach albo na ostatnich piętrach starych budynków, a także tych położonych w gęstej, miejskiej zabudowie, gdzie od wiatru i przyjemnego przeciągu osłania nas beton. Dodatkowo większa temperatura będzie panować w mieszkaniu położonym od strony słonecznej (południowej), a także jednostronnym, czyli takim, w którym okna wychodzą tylko na jedną stronę i nie ma możliwości otworzenia ich na przestrzał.

PRImageFactory/bigstockphoto.com

Nie trzeba od razu zaczynać od instalowania klimatyzatora. Aby chronić się przed upałem wewnątrz pomieszczeń, należy osłonić je przed słońcem. Służą do tego różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, najlepiej z powłoką odbijającą światło. Latem to właśnie przez okna wpada najwięcej ciepła. Rolety powinny być więc zaciągnięte w czasie, gdy dana strona jest nasłoneczniona. Na balkonach i przy wejściach do ogrodu warto rozważyć zamontowanie markizy, która również będzie chroniła przed światłem słonecznym.

Ciepło wpadać będzie do środka także przez źle zaizolowane ściany czy dach. Odpowiednia izolacja powinna bowiem gwarantować właściwą cyrkulację powietrza, a tym samym temperaturę, zarówno zimą jak i latem. A nagrzane mury oddają ciepło długo po zachodzie słońca, więc upał może nam doskwierać przez całą dobę.

Należy również pamiętać, że ciepło generowane jest przez wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne. Bez wielu z nich nie możemy się obejść, czy ich po prostu wyłączyć (np. lodówki, która również oddaje ciepło), ale możemy zrezygnować z przygotowywania obiadu w piekarniku, który może odczuwalnie podnieść temperaturę w kuchni.

Jeśli powyższe sposoby nadal nie przyniosą oczekiwanego efektu, można wspomóc się za pomocą wentylatorów i klimatyzacji. Ta ostatnia jest rozwiązaniem najdroższym i wymaga fachowego montażu. Do tego należy doliczyć koszty zużycia energii oraz corocznych przeglądów, które są niezbędne.

Natomiast wyjściem szybszym i tańszym będzie zakup wentylatora. Można je nabyć w cenie już od kilkudziesięciu złotych. Na rynku dostępne są modele stojące, których moc pozwala odczuwać przyjemny powiew w całym pomieszczeniu, lub mniejsze, które można postawić bezpośrednio przy sobie. Podobnie jak mniejsze wentylatory, działające po podłączeniu ich do komputera przez kabel USB. Kosztują 10-30 zł, a mogą znacznie poprawić komfort korzystania z komputera w upalny dzień.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *