Jak się chronić przed upałami w mieszkaniu?

Data opublikowania: 13 sierpnia 2018

Długie upały staje się uciążliwe dla każdego. Wysoka temperatura uniemożliwia korzystanie z wielu aktywności na świeżym powietrzu. Wówczas sporo czasu spędzamy w domu, poszukując schronienia. Szczególnie osoby starsze i dzieci nie powinny długo przebywać na słońcu.  O komfort w mieszkaniu należy odpowiednio zadbać, stosując kilka rozwiązań. Poniżej kilka ważnych informacji, jak w niewielkim mieszkaniu radzić sobie z przegrzaniem.

Podczas upałów chłodne mieszkanie to prawdziwe wybawienie dla domowników. Taka dogodna sytuacja jest jednak rzadka, bo tylko lokale mieszkalne i domy ustawione z dala od promieni słonecznych nie są narażone na wzrost temperatury w środku. W Polsce mało kto montuje klimatyzatory w mieszkaniach, gdyż w okresie letnim bardzo rzadko temperatury powyżej 30 stopni utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Doraźnym środkiem są wiatraki, które zapewniają przewiew i można je stosować w różnych pokojach tylko w razie potrzeby.

Co ważne, nie bez znaczenia dla przegrzewania się mieszkań latem, są okna i drzwi. Odpowiednio zamontowane i dopasowane chronią dom przed wpływem upału i zapewniają regulację temperatury. Odpowiednia wentylacja gwarantuje komfort przez cały rok, bo latem nie dopuszcza do przegrzania, a zimą do wychłodzenia. Ponadto wskazane jest, aby na czas upałów osłonić mieszkanie przed promieniami słońca. Podłoga nie będzie nagrzewać się, gdy szczelnie zasłonimy rolety lub firanki. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu będzie niższa.

Bardzo istotne są też szyby w oknach, które w zależności od rodzaju różnie przepuszczają promienie słoneczne. Ukojeniem dla gorącego pomieszczenia będzie wywietrzenie go, szczególnie wieczorem, gdy upał odpuszcza. Osoby posiadające większe możliwości finansowe mogą zainstalować specjalny system, który będzie regulował otwieranie okien, rolet i drzwi. Dzięki temu ciepłe powietrze tylko w minimalnym stopniu będzie dostawać się do mieszkania. Takie rozwiązanie pozwolić przetrwać apogeum ciepła w zaciszu własnego domu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *