Jak urządzić mieszkanie, by mniej sprzątać?

Data opublikowania: 7 września 2020

Sprzątanie to jedna z tych czynności, na którą rzadko kto chce przeznaczać swój wolny czas.  Zamiast odpocząć, poczytać książkę czy spędzić kilka przyjemnych chwil z bliskimi raczej nikt nie chce odkurzać, zmywać czy układać. Wcale nie chodzi jednak o całkowite odpuszczanie sprzątania, a takie urządzenie mieszkania, aby porządki przebiegały szybciej i efektywniej. Jak to zrobić?

Minimalizm przyjacielem porządku

Już na etapie projektowania mieszkania warto uwzględnić takie rozwiązania, które pomogą nam uniknąć spędzania wielu godzin na sprzątaniu. Doskonałym pomysłem jest maksymalne ograniczenie sprzętów i mebli, a przede wszystkim drobnych przedmiotów, bibelotów i ozdób. Dzięki temu kuch osiądzie jedynie na płaskich, dużych powierzchniach, z których usuniemy go jednym pociągnięciem ściereczki lub miotełki. Zabudowane szafki zamiast otwartych regałów, wszelkie drobiazgi schowane za drzwiczkami, w pudełkach i koszach zamiast ustawione na półkach, unikanie wnęk i zakamarków – te kilka zmian sprawi, że zupełnie inaczej zaczniemy patrzeć na porządek we wnętrzu.

Odpowiednie materiały

Bardzo duże znaczenie w mieszkaniu mają poszczególne materiały. Wybierajmy gładką wykładzinę i łatwo czyszczące płytki zamiast puchatego dywanu, plamoodporną farbę, którą możemy w każdej chwili przetrzeć, matowe fronty szafek, na których nie będą zostawać odciski palców przy każdym użyciu. Na fotelach i sofach zastosujmy tkaniny, łatwe do utrzymania w czystości. Ważny jest także wybór koloru – neutralne odcienie, na których nie widać kurzu czy brudu sprawią, że nawet jeśli odpuścimy sprzątanie nie będziemy czuć dyskomfortu. Unikajmy takich rozwiązań jak sztukaterie, powierzchnie z frezowanymi wzorami i nierówne faktury. To idealne miejsce do zbierania się kurzu.

Nawyk odkładania – mniej sprzątania

Oprócz samego wykończenia mieszkania warto wypracować w sobie kilka nawyków. Przede wszystkim nauczmy się odkładać przedmioty na miejsce, ubrania składać i chować do szafy lub wrzucać do kosza do prania, brudne naczynia wkładać do zmywarki i rozpakowywać ją zawsze o tej samej porze, robić pranie i prasować w konkretne dni. Pozwoli to oszczędzić dużo czasu i w dniu sprzątania zetrzeć kurze, odkurzyć i oddać się słodkiemu lenistwu.

Tych rozwiązań unikajmy:

• umywalki i baterii stawianej na blacie,
• zakamarków, wnęk i otwartych półek,
• szorstkich powierzchni,
• półek na listwy ledowe,
• otwartych regałów,
• ozdobnych lamp, składające z wielu małych (często szklanych) elementów.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. kiro

    Sprawić sobie sprzątającego iRobota. Mam model i7+ ze stacją clean base i jedyne co mnie obchodzi to opróżnienie zbiorczego pojemnika na kurz raz na kilka tygodni.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *