Jak wybrać kanapę?

Data opublikowania: 6 marca 2017

Kanapa jest jednym z najważniejszych mebli w salonie. Wybieranie kanapy wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Należy pomyśleć nie tylko nad typem kanapy, ale także nad jej funkcjonalnością, wyglądem, rodzajem materiałów, z którego jest wykonana, a także kolorem i trwałością mebla, na jaki się ostatecznie zdecydujemy.

Kanapa jest meblem, który ma wiele funkcji. Najczęściej korzystamy z kanapy, odpoczywając na niej, oglądając telewizję, słuchając muzyki lub spożywając posiłki. Często zdarza się, że musimy na niej spać, więc tym bardziej produkt ostateczny musi być przemyślany i wielofunkcyjny. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wygodnie i sprawnie się rozkłada. Niezależnie od funkcji, idealna kanapa musi być wygodna. Dobrym rozwiązaniem jest kanapa modułowa, ponieważ można dopasować jej ustawienie do naszych aktualnych potrzeb. Meble modułowe mają wiele zalet; najistotniejsze jest to, że są lekkie, co pomaga w ich komponowaniu, a rzepy sprawiają, że meble się nie rozsuwają. Producenci oferują kanapy dwuosobowe, trzyosobowe i narożne. Wybór należy do klienta, ale warto zastanowić się, która spełni wszystkie potrzeby w danym wnętrzu.

fot. Serg C, flickr.com

Na rynku mamy do wyboru kanapy tylko do siedzenia lub takie, które się rozkładają. Trzeba zwrócić uwagę na twardość mebla, gdyż jeśli ma służyć głównie do przyjmowania gości lepiej wybrać tę twardszą.  Na miękkiej kanapie trudniej prowadzi się rozmowy a także łatwiej na niej o rozlanie napojów. Użyteczna i wygodna kanapa musi dobrze odciążać kręgosłup. Jeśli decydujemy się na wybór, najlepiej wcześniej obejrzeć ją w sklepie, wypróbować ją, usiąść, rozłożyć. Jeśli kanapa będzie zbyt głęboka, może okazać się niewygodna; trzeba wtedy wypełnić ją dodatkowymi poduszkami. Szerokość kanapy zależy głównie od tego, gdzie ma stać i jakim miejscem dysponujemy. Jeżeli kanapa ma stać w centralnym miejscu pomieszczenia, warto zdecydować się na wariant bardziej rozbudowany i rozłożysty. Warto pamiętać, że dzięki odpowiedniej kanapie możemy optycznie powiększyć zbyt mały salon – należy wtedy wybrać identyczny kolor kanapy, co kolor ścian, co powoduje wtopienie się we wnętrze i optycznie zwiększa pomieszczenie.

Bardzo duże znaczenie ma rodzaj obicia i jego kolor. Obicie powinno być miłe w dotyku, miękkie i zachęcające do wypoczynku. Jeżeli w domu są zwierzęta lub dzieci, które mogą poplamić kanapę, warto zdecydować się na taką, która ma zdejmowane obicie. Dzięki temu zawsze można wyprać je w pralce bądź oddać do pralni. Można także kupić dodatkowe obicia w różnych kolorach do wymiany, aby urozmaicać wygląd wnętrza. Kolorystycznie kanapa powinna być dopasowana do dodatków w salonie, takich jak dywany czy zasłony oraz inne meble. Intensywny kolor kanapy może odwracać uwagę od innych elementów wystroju.

Wśród różnych modeli można wybrać takie, które mają nowoczesny wygląd prostych brył albo meble stylizowane z zaokrąglonymi kształtami oraz eleganckimi nóżkami. Dla wielu kanapa skórzana kojarzy się z luksusem, jednak taki wybór warto dobrze przemyśleć. Niestety skórzane kanapy nie są za bardzo wygodne, szczególnie latem, gdy kleją się do ciała. Przed wyborem trzeba dowiedzieć się jeszcze, co kanapa ma w środku. Mogą być takie wypełnione jedynie pianką poliuretanową, ale także mogą dodatkowo mieć zainstalowane sprężyny faliste, dzięki którym zwiększona będzie trwałość kanapy i wygoda użytkowania, bo dzięki nim materac się nie odkształca, a siedzisko ze sprężynami będzie wygodniejsze nie tylko do siedzenia, ale szczególnie do spania.

Dla każdego z nas inna kanapa będzie tą najwygodniejszą. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić wszystkie warianty, porównać, bo kanapa jest w większości zakupem na lata. Nie trzeba wybierać z tego, co dostępne jest jedynie w sklepie, można poprosić o katalog z wzorami i próbkami tkanin, by wybrać idealną kanapę w idealnym kolorze.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *