Jak wybrać odkurzacz?

Data opublikowania: 5 października 2017

Na półkach sklepów dostępnych jest wiele różnych rodzajów odkurzaczy, dlatego wybór tego właściwego sprzętu do naszego domu może się okazać trudniejszy niż początkowo by się wydawało. Decydująca w większości przypadków będzie cena. Za około 100 zł można już kupić najprostsze odkurzacze workowe, natomiast nowoczesne urządzenia filtracyjno-piorące to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Poniżej krótka charakterystyka najpopularniejszych modeli.

Odkurzacz workowy

Najpowszechniejszy rodzaj odkurzaczy, który spotkać można w większości polskich domów to właśnie odkurzacze workowe. Wszelkie odpadki zbierane są do specjalnego worka, który zamontowany jest w urządzeniu w jego ruchomej części. Worki do odkurzacza mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Tylko raz stosuje się worki papierowe, natomiast materiałowe można po praniu zastosować ponownie. Odkurzacze workowe są bardzo proste w obsłudze i niedrogie. Umożliwiają regulację mocy ssania oraz posiadają różne nakładki i szczotki. Jednak w przypadku alergików takie odkurzacze zdecydowanie się nie sprawdzają, gdyż nie pochłaniają wystarczająco dużo znajdujących się w powietrzy drobnoustrojów i roztoczy.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Odkurzacz bezworkowy

Bardziej opłacalne w długotrwałym użytku są odkurzacze bezworkowe, które brud zbierają do specjalnego pojemnika. Po odkurzeniu mieszkania wystarczy opróżnić pojemnik, a stała moc ssania zapewnia lepsze efekty sprzątania. Wadą takich urządzeń jest znaczna różnica w cenie w porównaniu z odkurzaczami workowi. Osobom z skłonnościami do alergii muszą być bardzo ostrożne, bo przy oczyszczaniu pojemnika łatwo o rozproszenie kurzu.

Odkurzacz wodny

Najdroższym, ale i najbardziej funkcjonalnym odkurzaczem będzie odkurzacz wodny. Ten typ urządzenia można podzielić na dwie kategorie – odkurzacz piorący oraz odkurzacz z filtrem wodnym. Pierwszy rodzaj wykorzystuje parę wodną, usuwając z powietrza kurz i zarazki oraz oczyszczając daną powierzchnię z zabrudzeń. Natomiast odkurzacz z filtrem wodnym dodatkowo nawilża powietrze, dlatego zalecany jest on dla alergików. Minusem odkurzaczy wodnych są gabaryty urządzenia. Trudno je przechowywać oraz stosować w wąskich częściach pokoju.

 

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *