Jak wybrać pralkę?

Data opublikowania: 23 kwietnia 2018

Wybór pralek automatycznych na rynku jest ogromny. To, które urządzenie jest dla nas najodpowiedniejsze, zależy od tego, gdzie dysponujemy miejscem na jego postawienie i jaką jego ilością, jaki prowadzimy tryb życia i z ilu osób składa się nasze gospodarstwo domowe.

Zacznijmy od miejsca, a przede wszystkim od tego, czy pralka będzie stała w kuchni, czy w łazience. Pralki do zabudowy sprawdzają się w kuchniach. Dzięki drzwiczkom można je ukryć, przez co nie będą się odróżniały od istniejącej zabudowy meblowej. Takie pralki mogą być jednak tylko ładowane od przodu. Oznacza to z kolei, że urządzenie będzie miało ok. 60 cm szerokości, więc też musimy dysponować odpowiednią ilością miejsca (urządzenia najwęższe, szerokości czterdziestu kilku centymetrów, są zawsze ładowane od góry). Natomiast pralki wolnostojące są bardziej uniwersalne. Mogą stać zarówno w łazience, jak i w kuchni. Są dostępne w różnych wymiarach i pojemnościach.

evgeny atamanenko/bigstockphoto.com

Ładowana od przodu czy od góry? Tu, jak wspomniano, są pewne ograniczenia pod względem miejsca. Pralki ładowane od przodu są najczęściej szersze. Z kolei pralki ładowane od góry wymagają wolnej przestrzeni nad sobą, więc nie można ich postawić tuż pod blatem czy szafką.

Klasa efektywności energetycznej oznacza mniejszy pobór prądu, a zatem mniejsze rachunki. Klasa energetyczna oznaczana jest od D (najniższa efektywność, największe zużycie) do A+++ (najwyższa efektywność). Jednak urządzenia najbardziej energooszczędne są też zwykle najdroższe, więc czasem rozsądnym kompromisem okazuje się A, A+ czy A++.

Warto też zwrócić uwagę na dostępne programy i możliwość ich modyfikacji. Co wybierzemy, zależy od tego, co zamierzamy prać, jak często i w jakich ilościach. Przydatna jest zarówno możliwość przedłużenia czasu prania (w przypadku rzeczy bardzo zabrudzonych) jak i skrócenia. Niektóre pralki dają też możliwość dołożenia prania w przypadku, gdy zapomnimy o jakiejś pojedynczej rzeczy.

Wybór pojemności bębna zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i od częstotliwości prania. Singlom mogą wystarczyć urządzenia o pojemności do 5 kg, natomiast w przypadku kilkuosobowej rodziny przyda się pojemność większa – 7-8 kg.

Kolejną kwestią, na którą niewiele osób zwraca uwagę, jest średnica otworu pralki. Standardem jest 30 cm, co nie stwarza problemów z wkładaniem i wyciąganiem typowych ubrań. Jednak gdy będziemy potrzebowali wyprać większą rzecz (koc, kapę na łóżko, kołdrę, zimową kurtkę itp.), może to być trochę mało – więc może warto rozważyć otwór o nieco większej średnicy.

Dla komfortu użytkowania pralki ważna jest jej głośność. Przeciętna pralka ma głośność 50-60 dB dla prania i 70-80 dla wirowania – im niższa wartość, tym lepiej. Ciche urządzenia są przeważnie droższe. Jednak warto rozważyć taką opcję, by pralka nie przeszkadzała nam w codziennych czynnościach, a jeśli mieszkamy w bloku – by nie była utrapieniem dla naszych sąsiadów.

Dość istotna jest też żywotność sprzętu, by nie zepsuł się zaraz po gwarancji. Tak zwane planowane postarzanie (ograniczanie trwałości produktu bądź sprawianie, że naprawa stała się nieopłacalna, co wymusza zakup nowego) może się wydawać teorią spiskową. Jednak wiele osób obserwuje, że AGD kupowane w ciągu ostatniej dekady psuje im się po 3-5 latach, podczas gdy sprzęty wyprodukowane w latach 80. czy 90. często są sprawne do tej pory. Niestety, trudno przewidzieć, która pralka okaże się awaryjna. Wskazówką mogą być wcześniejsze doświadczenia nasze i znajomych z urządzeniami określonych producentów. Natomiast opinie z internetu często nie są miarodajne, gdyż dotyczą zwykle niedawno kupionych urządzeń; bywają też pisane na zamówienie w ramach tzw. marketingu szeptanego.

Można też starać się przedłużyć żywotność pralki przez odpowiednie użytkowanie – co jakiś czas wykonywać pranie czyszczące (bez ubrań i proszku, ale ze specjalnym środkiem do tego celu), unikać przeciążania bębna (zwłaszcza że przy zbyt dużej ilości rzeczy w pralce mogą one po prostu się nie doprać), stosować środki zmiękczające zapobiegające osadzaniu się kamienia, a także starannie sprawdzać kieszenie ubrań i usuwać z nich drobne przedmioty, by nie osadzały się na filtrze.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *