Jak wybrać stół i krzesła do jadalni?

Data opublikowania: 10 grudnia 2020

Dobrze zaprojektowana jadalnia to miejsce funkcjonalne oraz komfortowe w użytkowaniu. Kluczowy wpływ na wygodę tego typu wnętrza ma stół oraz krzesła. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Wielkość i wysokość stołu

Pierwszym aspektem przy wyborze stołu jest jego wielkość. Oczywiście szerokość i długość blatu dopasować należy do wielkości jadalni, jednak nie tylko. Istotna jest także liczba osób, które będą ze stołu korzystać. Warto pamiętać, że zapewniające komfort miejsce dla jednej osoby powinno liczyć od 55 do 60 centymetrów szerokości oraz 40 głębokości blatu. Odległość między osobami siedzącymi naprzeciw siebie nie powinna wynosić natomiast mniej niż 25 centymetrów.

Wysokość stołu dopasować najlepiej do wzrostu jego użytkowników. Dla osób wysokich polecane są modele z blatem na wysokości 78-80 cm. Osoby niższe powinny zdecydować się na stół o wysokości 76 cm.

Wysokość i szerokość krzeseł

Dla komfortowego korzystania z jadalni znaczenie ma także wysokość krzeseł. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wysokość blatu stołu – siedziska krzeseł powinny być około 30 centymetrów niżej. Dla wygodnego siedzenia istotna jest także wysokość siedziska nad podłogą – w zależności od wysokości użytkownika powinno znajdować się od 40 do 49 centymetrów nad posadzką.

Istotna jest także szerokość krzesła. Warto porównać je z szerokością stołu. W przeciwnym razie problemem może stać się wpasowanie siedzisk pomiędzy nogi stołu.

Kształt stołu

Kształt stołu zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia, a także rodzaju aranżacji. Warto pamiętać, że stół powinien być oddalony od ściany o minimum 60 cm. Dla komfortowego przejścia lepsze będzie od 80 do 100 centymetrów. Z tego powodu do mniejszych pomieszczeń dobrze sprawdzą się modele o blacie okrągłym lub owalnym, które nie posiadają ostrych rogów, a tym samym są bardziej komfortowe w obejściu. W przypadku większych jadalni zdecydować można się na kwadratowy lub prostokątny model.

Materiał stołu

Materiał, z jakiego wykonano stół i krzesła wpływa na odbiór wizualny wnętrza. W aranżacjach różnego typu dobrze sprawdzają się meble drewniane – naturalny materiał jest nie tylko trwały, ale również stosunkowo mało wymagający w eksploatacji. Dodatkowo elementy wykonane z drewna są odporne na upływ czasu i zmieniające się trendy. Dobrze sprawdzają się zarówno we wnętrzach eleganckich, tradycyjnych, jak i boho oraz rustykalnych.

Dla zwolenników bardziej nowoczesnych rozwiązań dobrym wyborem mogą być stoły ze szklanym blatem.
Warto pamiętać, że model wykonany z tego materiału jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości. Co więcej, może być również mniej bezpieczny, szczególnie jeśli w domu przebywają małe dzieci.

Dobrym wyborem do mniejszych pomieszczeń mogą być natomiast składane krzesła, np. wykonane z metalu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *