Jak wybrać tapetę

Data opublikowania: 22 lutego 2017

Tapety znów w modzie i nie ma w tym nic dziwnego, bo za ich sprawą można w łatwy i szybki sposób odświeżyć mieszkanie, a także ocieplić nowo urządzane wnętrze. Tapety mają urok i czar, są w najróżniejszych kolorach, można wybierać spośród ogromnej ilości wzorów i struktur.

Tapety mają wiele zalet, a największą jest ta, że można je kłaść wszędzie, zarówno w wilgotnych pomieszczeniach, w miejscach, które są szczególnie narażone na zabrudzenia, a w ekstremalnych przypadkach nawet na suficie. Do wyboru mamy m.in. tapety papierowe, z włókna szklanego, winylowe czy zmywalne. Starannie wytapetowane ściany mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie i cieszyć oko odwiedzających nasz dom.

yurchello108/bigstockphoto.com

Przy wyborze tapety należy wpierw zastanowić się, jaki chcielibyśmy mieć wzór na ścianie i jaki osiągnąć efekt, czy chodzi nam o odświeżenie całego pomieszczenia, czy jedynie o elementy dekoracyjne. Ważne jest także to, do jakiego pomieszczenia tapetę wybieramy. Jeżeli planujemy tapetą wykleić ścianę, która łatwo się brudzi, wybierzmy tapetę, która jest zmywalna. Papier będzie wtedy pokryty cienką warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego, dzięki któremu z łatwością usuniemy brud mokrą gąbką.

Najtańszą opcją są tapety papierowe. Nadają się do większości pomieszczeń i występują w ogromnym wyborze wzorów i kolorów. Wśród nich możemy znaleźć tapety gładkie i jednobarwne, a także wzorzyste  i strukturalne. Nie są niestety odporne na zmywanie i uszkodzenia mechaniczne.

Tapety winylowe sprawdzą się idealnie, gdy potrzebujemy mocnego materiału, odpornego na zarysowania oraz mocne zabrudzenia. Tapeta ta od spodu jest zrobiona z papieru, a wierzch z płaskiego albo spienionego winylu. Różnią się one tym, że płaskie są cienkie i gładkie, posiadają błyszczącą powłokę, natomiast tapety ze spienionego winylu są grubsze i posiadają warstwę winylu, który doskonale maskuje np. nierówne ściany. Jego wadą jest niestety to, że łatwiej się ściera i można go zarysować, jest więc mniej wytrzymały od winylu płaskiego. Ogromną zaletą tapet winylowych jest to, że są odporne na wodę i ogień.

Jeśli w grę wchodzi tapetowanie pomieszczeń typu kuchnia czy łazienka, warto zastanowić się nad tapetą z włókna szklanego, która jest bardzo odporna na wodę i szorowanie. Jedyną wadą tych tapet jest to, że trudno się je usuwa ze ścian.

Niekiedy tapety mają mieć funkcję jedynie dekoracyjną. Warto wtedy zastanowić się nad fototapetą, która pozwoli na stworzenie klimatycznego, jedynego w swoim rodzaju wnętrza lub na tapety korkowe, które idealnie ocieplają, a także wyciszają wnętrze.

Obecnie najmodniejsze są tapety imitujące drewno oraz cegłę. Można dzięki nim w prosty i tani sposób odmienić wnętrze w swoim domu. Tapety te doskonale wyglądają np. na jednej ścianie i stanowią same w sobie dekorację. Odpowiednie dodatki mogą sprawić, że w tak ozdobionym wnętrzu poczujemy się jak w najnowocześniejszym mieszkaniu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *