Jak wybrać wannę?

Data opublikowania: 18 stycznia 2018

W czasie remontu łazienki trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej wanny, która będzie przecież służyć przez szereg kolejnych lat. Wybór rozgrywa się pomiędzy 4 rodzajami wanien: żeliwnych, stalowych, akrylowych i z marmuru. Oczywiście, każda z nich może być inny wymiar oraz kształt.

Dodatkowo można dokupić specjalne siedziska, zagłówki czy maty antypoślizgowe, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort korzystania z wanny. W najbardziej luksusowych wersjach dostępne są także urządzenia do hydromasażu, przez co każdego dnia możemy sobie zafundować domowe SPA.

PlusONE/bigstockphoto.com

Wanny żeliwne

Zdecydowania najtrwalsza wersja. Ten rodzaj znany jest od wieków. Żeliwne wanny bardzo często wzbogacone są ozdobnymi nóżkami, np. w kształcie antycznych symboli. Takie elementy sprawiają, że łazienka prezentuje się stylowo i nowocześnie. Ze względu na wagę wanny żeliwnej wnoszenie jej może być kłopotliwe. Wanna o wymiarach 150 na 70 cm waży nawet 80 kg, dlatego transport jej na ostatnie piętro bloku może okazać się niemożliwy. Ponadto ten typ wanien dostępny jest zazwyczaj tylko w białym kolorze oraz w kształcie prostokąta, inne opcje otrzymuje się na specjalne zamówienie.

Wanny stalowe

W przypadku tych wanien może przebierać w różnych barwach, kształtach i wymiarach. Pokrywane są specjalną emalią, co dodatkowo wzmacnia ich trwałość na działania różnych czynników, np. zarysowania czy środki myjące. Wanny stalowe są dość lekkie, w przypadku wymiarów 150 x 70 cm, waga nie przekroczy 30 kg, więc transport nie będzie zbytnio kłopotliwy. Wadą wanien stalowych jest szybkie wystyganie wody, dlatego zazwyczaj obudowywane są termiczną warstwą styropianu.

Wanny akrylowe

Różne kolory, nietypowe kształty i niska waga w granicach 20 kg – wanny akrylowe są łatwe w montażu i często stosuje się je w mniejszych mieszkaniach. Ten rodzaj charakteryzuje się też dźwiękoszczelnością i termoizolacyjnością. Jednak ze względu na niską odporność na zarysowania i czynniki mechaniczne wanny akrylowe pokrywa się żywicą poliestrową z włóknem szklanym, aby zwiększyć wytrzymałość.

Wanny marmurowe

Zdecydowanie najdroższe wanny. Choć są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, jednak tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić. Wanny marmurowe są bardzo ciężkie; ich waga sięga nawet 200 kg. Jednak piękne wykończenie, barwa oraz zatrzymywanie ciepła na dłużej zachęcają zamożniejszych do zakupu właśnie tej wersji.

 Kształt wanny należy dopasować do możliwości łazienki. W tych najmniejszych doskonale sprawdzają się wanny narożne z zaokrąglonymi bokami. Natomiast w przestronnych pomieszczeniach znacznie lepiej wyglądać będą wanny okrągłe o średnicy od 150 cm. Głębokość również można wybrać, najczęściej wynosi ona 38-47 cm, choć w sklepach są też opcje oszczędzające wodę z głębokością tylko 28 centymetrów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *