Jak wybrać wentylator do mieszkania?

Data opublikowania: 4 lipca 2019

Choć lato to dla wielu osób upragniony czas wypoczynku, dla niektórych to czas najgorszy z możliwych, ze względu na temperatury. Zaduch i skwar, jaki wtedy panuje w wielu polskich domach,  biurach czy pomieszczeniach użytkowych, zdaje się być nie do zniesienia. Oczywistym rozwiązaniem może być klimatyzacja, ale ta jest kosztowna i nieraz grozi powikłaniami zdrowotnymi, jeśli nie jest odpowiednio ustawiona. Przeziębienie w środku sierpnia? Niestety, to może się zdarzyć. Prócz tego, często klimatyzacja jest zupełnie zbędna – czasem wystarczy tylko zmusić powietrze do ruchu.

Z odsieczą przybywają wtedy dobre wentylatory. Działają subtelniej niż klimatyzacja i nie narażają nas na szok termiczny. Aby jednak odpowiednio wykorzystać ich właściwości, należy się im przyjrzeć dokładnie. Wszak wentylator wentylatorowi nierówny.

New Africa/bigstockphoto.com

Najważniejsze parametry

Rozglądając się za wentylatorami, musimy spojrzeć na ich najważniejsze charakterystyki. I nie chodzi tu o cenę – bo ta zależy od bardzo wielu czynników.

Po pierwsze – siła i zasięg wiania. Te zależą od liczby łopatek w śmigle i ich rozmiaru oraz mocy nominalnej, jaką posiada wybrany wentylator. Rozpatrując te elementy, należy mieć na względzie miejsce, w którym będziemy z niego korzystać. Mniejsze urządzenia przydadzą się w mniejszych pomieszczeniach, nie tylko z uwagi na poręczność, ale i mniejszy hałas, jaki będzie generowany przez ruch śmigła. Większa moc to większy szum – ale jeśli pomieszczenie jest odpowiednie, to niedogodności akustyczne łatwiej wybaczyć z racji zasięgu urządzenia.

Po drugie – wygoda obsługi. Jeśli będziemy męczyć się z wentylatorem, to stracimy część przyjemności płynącej z jego pracy. Tu rzecz jasna do gry wchodzą rozmiary urządzenia, możliwość regulacji położenia śmigła, ale też – jeśli wentylator zasilany jest z sieci – długość przewodu zasilającego. Do tego nowocześniejsze wentylatory udostępniają wiele trybów pracy, a nawet sterowanie za pomocą pilota czy aplikacji – co rzecz jasna jest bardzo wygodne, ale naturalnie czyni sprzęt droższym w zakupie.

Po trzecie – estetyka. Ta nie jest najważniejsza, ale mając dwa urządzenia o podobnych parametrach warto zdecydować się na rozwiązanie lepiej pasujące do wystroju wnętrza.

Typy wentylatorów

Różne kombinacje wspomnianych wyżej cech oraz inwencja producentów doprowadziła do powstania kilku klas interesujących nas urządzeń, wyspecjalizowanych do konkretnych zastosowań.

  • Wentylatory biurkowe – najmniejsze ze wszystkich, ale też najbardziej mobilne.
  • Wentylatory podłogowe – większe i cięższe od biurkowych, za to mocniej mieszają powietrzem w pomieszczeniu.
  • Wentylatory stojące – trudniej je przesuwać z racji na masywną podstawę zapewniającą stabilność, w zamian można regulować wysokość.
  • Wentylatory kolumnowe – składają się z kilku mniejszych śmigieł, nadrabiają mniejszy niż w przypadku wentylatorów stojących przepływ powietrza większym polem regulacji i nowoczesnymi dodatkami, jak jonizatory czy aromatyzery.
  • Wentylatory sufitowe – montowane na stałe, z racji na sporą powierzchnię objętą ich powiewem, nie nadają się do małych pomieszczeń.

Podsumowanie

Z powyższą wiedzą, wybór właściwego urządzenia powinien być o wiele prostszy. Urządzenia dostępne na rynku są na tyle różnorodne, że w zależności od potrzeb można trafić na sprzęt im odpowiadający. Cena powinna być brana pod uwagę tylko wtedy, kiedy już wiemy, czego naprawdę potrzebujemy – wtedy żaden pieniądz nie jest wyrzucony w błoto.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *