Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Data opublikowania: 6 sierpnia 2020

 

AndreyPopov/bigstockphoto.com

O odpowiednią akustykę mieszkania powinno zadbać się już na etapie jego budowy. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy źle wyciszonego lokalu są narażeni na ciągły hałas. Wiele rozwiązań wyciszających zastosować można samodzielnie.


Wyciszenie mieszkania bez remontu

Wyciszenie mieszkania łączy w sobie dwa typy działań – wygłuszenie oraz wytłumienie. Pierwszy z nich polega na zbudowaniu dodatkowej bariery dla hałasów przedostających do mieszkania z otoczenia. To, jakie rozwiązania warto zastosować w lokalu, zależy głównie od miejsca, z którego dobiega hałas. W przypadku hałaśliwych sąsiadów warto pokryć ścianę dodatkową warstwą materiału. Na rynku dostępne są specjalne, pochłaniające dźwięki tapety akustyczne, które zastąpić mogą tradycyjne okładziny. Inna opcja to panel binarny z tworzywa sztucznego. Dobrym wyborem może być również wykładzina i panele z korka. Naturalnym, a przy tym niedrogim materiałem, który dobrze izoluje przed hałasem, jest także filc akustyczny. Wełniany materiał przykleić można bezpośrednio na ścianę, tworząc przy tym interesującą dekorację.

Tworzywem zapewniającym dobre wygłuszenie pomieszczenia jest również pianka akustyczna, którą montuje się na ścianę przy użyciu kleju, wkrętów lub na stelażu. Mniej estetyczna alternatywa dla pianki to wytłoczki od jajek. Rozwiązaniem, które nie wymaga dużej ingerencji w mieszkanie, jest również dyfuzor akustyczny, który rozprasza dźwięki i niweluje pogłos w pomieszczeniu. Urządzenie, które może stanowić jednocześnie dekorację ścienną, można kupić lub wykonać samodzielnie, np. z korka.

Odpowiednia aranżacja wytłumi dźwięki

Inny sposób na wyciszenie mieszkania to wytłumienie dźwięków za pomocą aranżacji z użyciem tkanin. W tym celu warto dodać do pomieszczenia dużą ilość poduszek, narzut, pluszowych dywanów, wykładzin oraz zasłon. Aranżację można wykonać z użyciem standardowych materiałów, jednak na rynku dostępne również tkaniny akustyczne, które tłumią dźwięki w większym stopniu.

W sytuacji, gdy hałasy dobiegają z góry, rozwiązaniem może być montaż podwieszanego sufitu. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni. Grubość podwieszanego sufitu to zazwyczaj ok. 5 cm, zatem nie sprawdzi się we wnętrzach o niskim stropie. W przypadku, gdy hałas dobiega z zewnątrz mieszkania, warto rozważyć zmianę okien na modele o wysokiej izolacyjności akustycznej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *