Jak wziąć kredyt?

Data opublikowania: 5 lipca 2010

Jak wziąć kredytWedług reklam, jakimi bombardują nas banki w telewizji i internecie, wzięcie kredytu w ich placówce jest banalnie proste, a wymagania formalne uproszczone są do minimum. Dzieje się tak, jeśli chcemy pożyczyć pieniądze np. na pralkę, wtedy zazwyczaj wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach, albo odcinek z renty, czy emerytury. Schody zaczynają się, gdy marzy nam się samochód lub mieszkanie.

Pierwsze, co musimy zrobić to wybrać bank, który nam tego kredytu udzieli. Najlepiej porównać kilka ofert banków, popytać znajomych lub w przypadku naprawdę dużej kwoty udać się najpierw do doradcy finansowego. Korzystniejsze warunki dostaniemy też w banku, w którym mamy otwarty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jeszcze lepiej dla nas, jeśli na tym koncie są jakieś sensowne oszczędności. Przeglądając oferty trzeba zwracać uwagę na oprocentowanie tego kredytu, prowizje, jaką weźmie bank, okres spłaty, koszty samego kredytu, ubezpieczenia do niego konieczne. Oczywiście bank, który udziela kredytu musi mieć jego zabezpieczenie. I wcale wysokie zarobki nie gwarantują przyznania kredytu takiego, jakbyśmy chcieli. Bank najchętniej w zabezpieczeniu zażyczy sobie nieruchomości, czy właśnie samochodu, który za ten kredyt kupujemy. Dopóki go nie spłacimy, dana rzecz będzie własnością banku udzielającego kredytu. Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależeć też na pewno będzie od kwoty wkładu własnego. Więc im większy jest nasz majątek tym łatwiej nam uzyskać wszelaki kredyt. Bank sam zdecyduje ile maksymalnie możemy przeznaczyć z dochodu na spłatę kredytu i zaproponuje wielkość kredytu i wysokość jego rat. Sprawdzi też, czy nie mamy już zadłużenia w innych bankach.

W wybranym banku składamy wniosek kredytowy i wymagane przez bank dokumenty. Ich rodzaj zależy od wysokości i rodzaju kredytu. Na pewno potrzebne będą: zaświadczenie o zarobkach, warto mieć PIT za ostatni rok, zgoda ewentualnego współmałżonka, dane żyrantów, oświadczenie o niezaleganiu opłat w ZUS i Urzędzie Skarbowym, jeśli jesteśmy przedsiębiorcą, dokument tożsamości. Sama procedura rozpatrzenia wniosku trwa różnie. Jeśli bank nie ma do nas żadnych zastrzeżeń to kredyt możemy dostać już tego samego dnia, w którym złożyliśmy wniosek i przeleje środki na wskazane wcześniej konto.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *