Jak zaaranżować pokój przechodni?

Data opublikowania: 5 kwietnia 2011

Pokoje przechodnie w prawdziwym tego słowa znaczeniu przechodzą już do lamusa. Typowe przykłady pokoi przechodnich spotkać można w budownictwie przedwojennym oraz w kamienicach i blokach budowanych w latach pięćdziesiątych. W dzisiejszym budownictwie pokoje przechodnie spotyka się w domach jednorodzinnych. Takie pomieszczenia to zwykle jadalnie, które łączą kuchnie z salonem.

Tego typu rozwiązanie stosuje się, by powiększyć optycznie przestrzeń i doświetlić tę konkretną część domu. Z zagospodarowaniem takiego wnętrza nie ma problemu, bo już na etapie projektu wiadomo, jakie funkcje dane pomieszczenie ma sprawować. Inaczej sprawa się ma właśnie w starym budownictwie, w którym pokój przechodni nie zawsze da się łatwo przekształcić bez poważnego remontu w pokój użytkowy.

Przenoszenie kuchni i łazienki w inne miejsca mieszkania nie zawsze jest możliwe, więc i zrobienie z tego pokoju jadalni czy drugiej łazienki nie jest możliwe. Przed laty te pokoje zajmowali przeważnie najmłodsi członkowie rodziny, możemy to zaobserwować np. w serialu „Wojna domowa”, ale wiadomo, że z czasem młody człowiek potrzebuje prywatności i trzeba pokój przechodni zmienić na taki z jednym wejściem.

Kiedy nie ma się dzieci tego rodzaj pokoju przeważnie zaczyna pełnić rolę gabinetu i pokoju gościnnego, drugiej sypialni. Obecnie chyba najpopularniejszym sposobem na zaadaptowanie dwóch pomieszczeń przechodnich jest zrobienie z tego bardziej wewnętrznego garderoby, a z tego przechodniego sypialni. Jest to najtańszy sposób aranżacji, bo urządzenie garderoby nie jest tak wymagające jak zrobienie wspomnianego gabinetu czy biblioteki, które to wystrojem muszą współgrać z całym mieszkaniem.

Warto wziąć jednak pod uwagę, że kiedy planujemy w tym pokoju gabinet pamiętajmy, że w związku z tym, że jest to pomieszczenie przechodnie, musi się w nim łatwo zachowywać porządek, czyli wykorzystanie w nim przestrzeni musi być maksymalne. Po drugie warto, żeby znalazło się w nim miejsce dla ewentualnych gości, czyli jakaś rozkładana kanapa dwuosobowa, szafka na rzeczy gości. To rozwiązanie zastosujemy, kiedy mamy do czynienia z pokojem przechodnim, który łączy się z innym pokojem.

Kiedy mamy połączenia z kuchnią lub łazienką sprawa jest jeszcze prostsza i korzystniejsza dla osób, które zajmują się prowadzeniem domu, bo przecież tzw. pomieszczenie gospodarcze przyda się w każdej rodzinie. Można z niego zrobić zarówno pralnię, spiżarnie i zwykły składzik na rzeczy używane tylko w określonych porach roku. Najważniejsze jest we wszystkich wypadkach, aby z tego pokoju nie zrobić zwykłej rupieciarni, w której przechowuje się to wszystko, co akurat nie jest nam potrzebne. Pięknie urządzony gabinet stać się może pomieszczeniem do przechowywania prania, a spiżarnia świetnym składem posegregowanych śmieci.

Zanim zacznie się przekształcanie pokoju przechodniego w to, co w nim zaplanowaliśmy, należy ten wybór bardzo przemyśleć. Kiedy jest to bardzo duże pomieszczenie warto rozważyć też możliwość jego podzielenia płytami gipsowymi. Na ich postawienie nie są potrzebne pozwolenia z administracji i zamiast jednego pokoju możemy wygospodarować dwa, które przeznaczymy na duża szafę i gabinet.

Podobne artykuły

2 komentarze

  1. Babett

    Fakt, w moim mieszkankupokój przechodni przez długi czas w ogóle się nie sprawdzał. Próbowała zrobić tam salonik, ale nie był funkcjonalny. Teraz w jego miejscu na jednej ścianie jest wielka szafa, powiedzmy garderoba. A druga ściana to jedna wielka półka na książki. Przynajmniej mam porządek.

  2. Karol

    Pokoje przechodnie to w ogóle absurdalny pomysł. Może sprawdzają się, kiedy mieszka w nich jedna osoba. Więcej lokatorów nie wchodzi w grę. Co więcej zazwyczaj są to małe mieszkania, zero prywatności i marnotrawienie powierzchni. Dobrze, że teraz już tak nie budują.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *