Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Data opublikowania: 16 sierpnia 2018

Wakacje to czas beztroski i dłuższych podróży. Nie myślimy wówczas o przykrych sytuacjach jak włamanie i kradzież. Jednak to w okresie letnich urlopów najczęściej dochodzi do tego typu przestępstw. Jak właściwie zabezpieczyć mieszkanie, aby mieć spokojny wyjazd?

Sąsiedzka pomoc

Dobry kontakt z sąsiadem jest nieoceniony w takich sytuacjach. Podczas dłuższej nieobecności skrzynka na listy zapełnia się różnymi ulotkami, więc złodzieje wiedzą, że właścicieli nie ma w domu. Dzięki sąsiedzkiej pomocy w postaci opróżniana skrzynki czy wietrzenia pokoi włamywacze nie zainteresują się takim mieszkaniem. Ponadto, gdy ktoś nieznajomy pojawi się przy naszym mieszkaniu, sąsiad będzie widział, czy to osoba z kręgu naszych znajomych, i w razie konieczności wezwie policję.

Scott/bigstockphoto.com

Specjalny system

Różnorodne rozwiązania technologiczne wykorzystywane są również w systemach alarmowych. Czujniki ruchu, system sterowania światłem czy tradycyjny monitoring wyposażony w podgląd online pozwoli na zdalne sprawdzanie sytuacji w mieszkaniu. A gdy pojawi się intruz, system automatycznie powiadomi firmę ochroniarską. Jednak taka opcja wiąże się z wyższymi kosztami.

Antywłamaniowe drzwi i okna

Mniej zapłacimy na antywłamaniowe drzwi i okna, dzięki którym można poczuć się bezpieczniej. Złodzieje najczęściej wchodzą do mieszkań przez okna, które łatwo sforsować za pomocą narzędzi. Dodatkowe zabezpieczenia czy rolety uniemożliwią przestępcy dostanie się do mieszkania. Podobnie jest z drzwiami, które w przypadku domów jednorodzinnych muszą być bardzo solidne. Powinny być wyposażone w wielopunktowy atestowany zamek, który stanowi lepsze zabezpieczenie niż kilka prostych zamków.

Brak zaproszeń dla złodzieja

Klucz pod wycieraczką lub w doniczce obok werandy? Takie przyzwyczajenia mogą słono kosztować. Przeszukanie przydomowych skrytek zajmuje tylko chwilę, a uparty złodziej na pewno skorzysta z takiego zaproszenia do domu. Lepiej nie kusić losu i zmienić nawyki oraz zainwestować w dodatkowe ubezpieczanie mieszkania od włamania, by jakakolwiek wyjazd będzie przebiegł w miłej i spokojnej atmosferze. Poza tym drogocenne przedmioty czy ważny sprzęt elektroniczny warto na czas wycieczki schować do skrytki bankowej lub depozytowej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *