Jak zamieszkać na barce i czy w Polsce to możliwe?

Data opublikowania: 23 września 2015

Barki mieszkalne w wielu europejskich miastach, przez które przepływają rzeki, stały się nie tylko miejscem wypoczynku i rekreacji, ale służą również jako domy mieszkalne. Czy u nas jest to pomysł realny?

W Polsce tylko w Warszawie i we Wrocławiu można spotkać zamieszkałe barki. Aby zamieszkać na wodzie, trzeba spełnić wiele warunków i pokonać problemy zarówno projektowe, jak i prawne. Realizacja marzeń jednego z pionierów dążącego do zamieszkania na Odrze we Wrocławiu trwała 8 lat i jest to dotychczas jedyny dom mieszkalny zacumowany na wrocławskiej rzece.

Mieszkanie na barce

fot. GoranoxsaAsa/bigstockphoto.com

Warszawski Port Czerniakowski, a właściwie jego część zwana „patelnią”, został w 2014 roku dostosowany do cumowania barek mieszkalnych. Dzięki naciskom środowisk wodniackich i organizacji pozarządowych, odnowiony Port Czerniakowski zyskał na popularności i stał się miejscem obecności kilku domów na wodzie.

Zamieszkanie na barce wymaga spełnienia wielu warunków począwszy od zarządcy rzeki, który określa warunki, jakie musi spełnić barka, miejsce jej cumowania, oraz okres dzierżawy. Umowa dzierżawy podpisywana jest zwykle na trzy lata z możliwością jej przedłużenia. Każdorazowa zmiana miejsca cumowania barki mieszkalnej, wymaga podpisania odrębnej umowy z zarządcą rzeki, którym jest regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Kupno barki używanej przeznaczonej do remontu na cele mieszkalne wymaga nakładów około 200 tysięcy złotych. Powierzchnia użytkowa przeciętnego mieszkania na wodzie wynosi od 40 do 65 metrów kwadratowych. Bywają znacznie większe barki, których powierzchnia osiąga nawet 100 metrów kwadratowych. Problemem prawnym, którego nie rozwiązano jest adres i meldunek. Wprawdzie od przyszłego roku nie będzie obowiązku meldunkowego, natomiast kwestia adresu pozostanie do rozwiązania. W wielu naszych miastach posiadających rzeki nie spotkamy barek mieszkalnych. Barki hotelowe, czy restauracyjne nie są nowością naszych rzek, natomiast wciąż jeszcze nie ma przyzwolenia na barki mieszkalne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *