Jak zmniejszyć wpływ domu na środowisko?

Data opublikowania: 23 listopada 2017

W obecnych czasach dużym problemem dla środowiska i zdrowia stał się smog – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Wskazuje się, że jedną z głównych przyczyn smogu, poza komunikacją samochodową i zakładami przemysłowymi, jest ogrzewanie domów.


Słowo „smog” powstało z połączenia słów „smoke” (dym) i „fog” (mgła). Smog powstaje, gdy zanieczyszczenie powietrza łączy się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zamgleniem i brakiem wiatru. W efekcie zanieczyszczenia utrzymują się długo w powietrzu, ograniczają widoczność i utrudniają oddychanie. Smog ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie – może wywoływać astmę, niewydolność oddechową, a także przyczynia się do większej częstotliwości występowania nowotworów, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i choroby niedokrwiennej serca.

Gudella/bigstockphoto.com

Zanieczyszczenia prowadzące do wytwarzania się smogu są efektem spalania paliw takich jak węgiel kamienny i drzewny, benzyna i olej napędowy. Do ich powstawania przyczyniają się zatem zakłady przemysłowe, samochody i gospodarstwa domowe.

Na ten pierwszy czynnik przeciętny mieszkaniec miasta nie ma specjalnie wpływu. Jeśli chodzi o ruch samochodowy, od lat podejmuje się próby jego zmniejszenia, m.in. poprzez rozwijanie i promowanie komunikacji miejskiej. Jednak sporo mówi się także ostatnio o wpływie nieefektywnego ogrzewania gospodarstw domowych, zwłaszcza że w Polsce do tej pory wiele domów nie jest podłączonych do sieci miejskiej, lecz korzysta z indywidualnego ogrzewania węglowego.

Jak można zminimalizować niekorzystne skutki ogrzewania? Przede wszystkim należy przeprowadzić termomodernizację budynku. Jest to dobroczynne nie tylko dla środowiska, lecz także dla naszego budżetu, gdyż zmniejsza koszty ogrzewania. Problem jest tym istotniejszy, że większość budynków w Polsce to obiekty kilkudziesięcioletnie, ze starymi instalacjami, zbudowane z materiałów nie zapewniających wystarczającego komfortu cieplnego. Ważna jest więc izolacja ścian, podłóg i dachów. Powinno się także zainstalować termostaty umożliwiające regulowanie temperatury. Umożliwi to ogrzanie domu przy mniejszym zużyciu paliwa.

Warto rozważyć, czy da się zastąpić tradycyjne ogrzewanie węglowe gazowym. Wychodzi ono drożej niż węglowe, ale z drugiej strony jest mniej uciążliwe. Nie trzeba palić w piecu ani do niego dokładać. Poza tym spalanie gazu nie wytwarza pyłów ani innych szkodliwych substancji. Jednak ogrzewanie gazowe jest opłacalne tylko wtedy, gdy mamy dostęp do sieci gazowej.

Jeśli decydujemy się jednak na węgiel, rozwiązaniem jest zamontowanie nowoczesnego kotła, który przy odpowiednim paliwie wytwarza nawet 20 razy mniej zanieczyszczeń niż piece starego typu. Jeśli palimy węglem, nie powinien to być miał ani muł węglowy, lecz węgiel wysokokaloryczny. Jest on droższy, lecz znacznie bardziej wydajny i na przeciętny sezon grzewczy wystarczy mniejsza ilość.

Zmiany te wymagają sporych wydatków na początku. Jednak później przekłada się to na zdecydowanie mniejsze zużycie energii – a więc i niższe koszty ogrzewania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *