Jak zorganizować przeprowadzkę?

Data opublikowania: 22 lutego 2018

Nie ma jednego właściwego przepisu na przeprowadzkę. Jej organizacja w znacznym stopniu zależy od naszej indywidualnej sytuacji, warunków mieszkaniowych, możliwości czasowych itp. Jednak warto uważnie przeanalizować, co powinniśmy zrobić i jak zorganizować działania, by o niczym ważnym nie zapomnieć.


Przede wszystkim nie pakujmy rzeczy na ostatnią chwilę. Jeśli mieszkaliśmy w dotychczasowym lokalu przez wiele lat, zapewne zdążyliśmy zgromadzić mnóstwo przedmiotów – a o istnieniu niektórych być może nawet nie pamiętamy, bo leżą schowane w szufladach, szafach czy pudełkach. Poświęćmy więc trochę czasu na ich przegląd. Być może okaże się, że niektórych możemy się pozbyć bez żalu, więc mniej nam zostanie do pakowania. Wyrzućmy przedmioty zepsute, sprzedajmy lub oddajmy innym te, które jeszcze się do czegoś nadają, ale z jakichś powodów z nich nie korzystamy.

.shock/bigstockphoto.com

Rzeczy, których nie używamy na bieżąco (pamiątki, już przeczytane książki itp.), możemy już wcześniej spakować do kartonów. W miarę możliwości posegregujmy rzeczy (np. osobno ubrania, osobno naczynia kuchenne itp., bądź według pomieszczeń) i podpiszmy kartony, by później nie musieć wyrzucać z nich wszystkiego w poszukiwaniu jakiegoś drobiazgu. Niektóre przedmioty (zwłaszcza te, które łatwo się tłuką i łamią) trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Można je owinąć gazetami lub folią bąbelkową.

Pamiętajmy też, by z odpowiednim wyprzedzeniem rozwiązać umowy z dostawcami mediów, aby uniknąć płacenia za coś, z czego już nie będziemy korzystali (czasem potrzebny jest okres wypowiedzenia, np. miesiąc). Jeśli dotychczas mieliśmy mieszkanie w spółdzielni, pamiętajmy, by rozliczyć się ze wszystkich opłat i poprośmy o potwierdzenie, że zostały uregulowane (nowy nabywca mieszkania może chcieć to sprawdzić).

Powinniśmy też pamiętać o obowiązku meldunkowym. Mimo kilkakrotnych zapowiedzi nie został on jednak zniesiony, choć wiele osób mylnie sądzi, że już nie obowiązuje. Ostatnio jednak procedura meldunkowa uległa pewnemu uproszczeniu. Osoby, które mają profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny, mogą to zrobić przez internet. Poza tym możemy się wymeldować i zameldować za pomocą jednego formularza – nie trzeba przeprowadzać dwóch różnych czynności.

Zastanówmy się też, czy dysponujemy transportem we własnym zakresie, a jeśli tak, czy jest on wystarczający do przewiezienia dużych przedmiotów, np. mebli. Jeśli nie, trzeba będzie skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. Pracownicy takiej firmy nie tylko przewiozą nasze rzeczy, lecz także przeniosą je do samochodu, a potem z samochodu do nowego mieszkania. Za dodatkową opłatą mogą też zapakować i rozpakować rzeczy.

Przed samą przeprowadzką oddzielnie (np. do walizki lub torby podróżnej) zapakujmy rzeczy, które są nam niezbędne do przetrwania kilku pierwszych dni w nowym miejscu, zanim zdążymy się rozpakować i urządzić – np. trochę ubrań, trochę naczyń, kosmetyki itp.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *