Jaka podłoga do mieszkania?

Data opublikowania: 12 czerwca 2019

Decydując się na wystrój mieszkania bierzemy pod uwagę aspekty zarówno wizualne, jak i funkcjonalne. Podobnie przy doborze odpowiednich podłóg w mieszkaniu również zwracamy uwagę nie tylko na to czy pasują one do całego wystroju, ale także czy odpowiednio sprawdzają się, biorąc pod uwagę sposób użytkowania danego pomieszczenia.

Kuchnia, łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze

W tego rodzaju pomieszczeniach na ogół mamy styczność z dużą ilością wilgoci poprzez używaną w łazience czy kuchni wodę, a dodatkowo są one często eksploatowane. Najlepszym materiałem, jaki warto zastosować w tego rodzaju pomieszczeniach będą płytki – łatwo utrzymać je w czystości oraz są one stosunkowe odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak przetarcia czy uderzenie w nie z dużą siłą. Dodatkowo doskonale nadają się jako materiał pokrywający ogrzewanie podłogowe, które jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o system grzewczy. Warto pamiętać też o możliwościach, jakie daje zastosowanie płytek podłogowych – istnieje mnogość wzorów, które możemy dobrać specjalnie dla siebie oraz wiele sposobów ich układania.

StudioDin/bigstockphoto.com

Płytki będą także świetnie nadawały się jako nakrycie wierzchnie schodów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku płytek zewnętrznych należy koniecznie zwrócić uwagę, aby były one antypoślizgowe. W przeciwnym razie możemy narazić naszych gości lub siebie samych na niemiłą niespodziankę podczas deszczu czy przymrozku, kiedy nasza podłoga będzie pokryta śliską warstwą zewnętrzną.

Sypialnie, gabinety, salon

Pomieszczenia, gdzie chętnie spędzamy czas w rodzinnym gronie, relaksując się po całym dniu pracy czy zajęć w szkole, będą doskonałą bazą do ułożenia w nich posadzki z paneli podłogowych. Mają one cieplejszą strukturę od płytek, dzięki czemu możemy spokojnie spędzać czas w takim pokoju nie nosząc obuwia. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że tego rodzaju pomieszczenia na ogół nie są mocno eksploatowane i narażone na działanie czynników, które mogłyby je uszkodzić, np. wilgoci. Nie należy jednak zapominać, że panele podłogowe nie są zbyt trwałym materiałem – jeśli posiadamy zwierzaka i wiemy, że będzie on rysował podłogę swoimi łapami warto zainwestować w panele winylowe – są odporne na zarysowania, a dodatkowo pochłaniają wilgoć.

Alternatywą, choć o wiele bardziej kosztowną, będą także drewniane podłogi – np. z dębu. Jednak ich koszt może wynosić nawet kilka tysięcy w przypadku jednego pomieszczenia, dlatego tez klienci niezbyt często decydują się na tego rodzaju wyposażenie pomieszczenia. Są one jednak trwałym materiałem, który z pewnością posłuży nam na lata, doda każdemu pomieszczeniu ciepła oraz przytulności.

Ostatnimi laty drewno cieszy się także ogromną popularnością jako posadzka zastosowana do wewnętrznych schodów. Nadaje bardzo ekskluzywnego charakteru takiej klatce schodowej, zapewniając dodatkowy komfort przy poruszaniu się po niej. Warto wziąć pod uwagę także to, że drewno na posadzce schodów będzie świetnie łączyło się praktycznie ze wszystkimi materiałami, które zastosujemy na barierce.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *