Jaką wybrać elewację?

Data opublikowania: 21 grudnia 2017

Przy wyborze elewacji musimy zdecydować nie tylko o kolorze. Mamy bowiem do wyboru jeszcze materiał jej wykonania – drewno, kamień, surowce naturalne, stal, szkło oraz zwykły tynk.

Jaki kolor elewacji?

Farby elewacyjne występują obecnie w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, więc wybór może być trudny. Decydując się na określoną kolorystykę elewacji nie ograniczajmy się jedynie do walorów estetycznych. Powinniśmy wziąć pod uwagę również to, czy dom będzie się komponował z krajobrazem czy sąsiedztwem i czy będzie pasował do projektu domu.

bildlove/bigstockphoto.com

Klasyczna biel jest ponadczasowa  – ciągle jest modna i wciąż jest stosowana na elewację, zarówno na domach w stylu dawnego dworku polskiego, jak i na budynkach o projekcie nowoczesnym. Do tego jasne kolory optycznie powiększają budynek. Dom będzie miał bardziej nowoczesny wygląd, jeżeli np. białą fasadę połączymy z kolorem ciemniejszym, podkreślając w ten sposób charakterystyczne elementy wykończenia domu. Niestety biały kolor ma też swoje minusy – szybko się brudzi i wymaga częstszego odświeżania.

Bardzo popularny jest kolor żółty, bardziej praktyczny od bieli. Wolniej ulega zabrudzeniom i sprawia, że dom staje się cieplejszy i rozświetlony. Żółta elewacja jest najczęściej stosowana na budynkach parterowych o niewielkiej powierzchni użytkowej.

Na elewacjach stosuje się również inne kolory. Na przykład zielenie w odcieniach pastelowych dobrze komponują się z żywą naturą. Natomiast zastosowanie odcieni błękitu wymaga dużego wyczucia. Pasują one raczej do nowoczesnych projektów, najlepiej w połączeniu z bielą czy szarościami.

Szare elewacje pasują z kolei jedynie do nowoczesnej architektury. Modne są grube pasy oplatające dom dookoła lub akcentowanie fragmentów fasady. Warto jednak wziąć do serca podstawową zasadę – im więcej architektonicznych detali i elementów dekoracyjnych, tym kolor powinien być bardziej stonowany, a elewacja jednolita.

Jeśli nie tynk, to co?

Aby urozmaicić wygląd domu, można zastosować dodatkowo naturalny kamień, drewno, szkło czy cegłę.

Kamień dodaje szyku, elegancji, a czasem wręcz ekskluzywności. Co prawda nadaje budynkowi surowy wyraz, ale jest ponadczasowym i ciekawym wykończeniem.

Drewno ma swoich wiernych fanów i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Z pewnością ociepla wygląd domu i stwarza niepowtarzalny klimat. Dobrze zabezpieczone potrafi służyć przez długie lata.

Dekoracyjna cegła od lat cieszy się popularnością. We współcześnie projektowanych domach klinkier jest stosowany na całej elewacji, pojedynczej ścianie bądź jedynie na wybranych fragmentach fasady. Cegła nadaje domowi wyjątkowego charakteru.

Szklana fasada ma również dużo plusów. Przeszklenia od podłogi do sufitu dają nie tylko panoramiczny widok, ale dostarczają również mnóstwo światła, nadają budynkowi lekkości i optycznie go powiększają.

Wybór elewacji to decyzja na wiele lat. Warto więc dobrze przemyśleć jej kolor czy strukturę i nie ulegać chwilowym kaprysom czy modom.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *