Nowe czy używane? Jakich mieszkań szukają Polacy?

Data opublikowania: 29 czerwca 2015

Zainteresowanie kupnem mieszkań wzrosło znacznie w minionym roku i było największe od 2008 roku, kiedy to wystąpił boom mieszkaniowy.

Najczęściej nabywcami nieruchomości są ludzie młodzi w grupie wiekowej 27-37 lat, szukający mieszkań dwu- lub trzypokojowych. Tylko 8% poszukiwało domu o powierzchni od 100 do 150 metrów kwadratowych. O decyzji zakupu danego mieszkania decyduje infrastruktura osiedla i jego położenie. Dla mieszkań z rynku pierwotnego liczy się niska zabudowa, ogrodzony teren osiedla, miejsce w garażu podziemnym i całodobowa ochrona budynku.

Zakup mieszkania

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Przeprowadzone badania wśród kupujących uwidoczniły, iż 55% nabywców mieszkań było zainteresowanych kupnem nowego mieszkania lub domu, natomiast pozostałe 45% zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Niewielu kupujących, bo tylko 9%, nie było zdecydowanych w zakresie wyboru rynku mieszkaniowego. Na nowe nieruchomości w pierwszej kolejności zdecydowanych było 12% respondentów i chociaż 24% dopuszczało rynek wtórny, to jednak przede wszystkim wybierali rynek pierwotny.

Ankietę przeprowadzono w pięciu dużych miastach Polski, gdzie preferowany było przede wszystkim nowe budownictwo. Wyjątek w tej kwestii stanowi Warszawa, gdzie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z rynku wtórnego, na które zdecydowanych było 47% respondentów. Brak zainteresowania rynkiem wtórnym wykazało 21% ankietowanych ze stolicy. Biorąc pod uwagę, iż 55% nabywców nie jest zainteresowanych nieruchomościami, w których już zamieszkiwali inni lokatorzy, przewiduje się znaczny wzrost ilości nowych mieszkań również w bieżącym roku.

Wiele inwestycji mieszkaniowych rozpoczęli deweloperzy już w 2014 roku, żeby nadążyć za potrzebami rynkowymi. Przewiduje się dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego, gdzie zarówno deweloperzy, jak również TBS-y liczą na uruchomienie rządowych i bankowych programów finansowych ułatwiających Polakom zakup własnego mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *