Jakie działki są kupowane w Polsce?

Data opublikowania: 27 marca 2017

O ile informacje i statystki o ilości, powierzchni i standardzie sprzedawanych mieszkań i domów są przedmiotem wielu artykułów, to już takie same dane o nieruchomościach gruntowych są dużo gorzej dostępne. Z tego powodu opublikowane w październiku 2016 r. przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące gruntów warte są analizy.


GUS stworzył statystyki w oparciu o akty notarialne, czyli najbardziej wiarygodne źródło dotyczące sprzedawanych działek. Dane te pochodzą z RCiWN – Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości, do których prowadzenia zobowiązane są starostwa powiatowe oraz prezydenci miast na prawach powiatu.  Opublikowane dane dotyczą nieruchomości kupionych i sprzedanych w 2015 roku, ponieważ dane do rejestru RCiWN trafiają jeszcze długo po zakończeniu roku.

PlusONE/bigstockphoto.com

Przedstawiony wartościowy udział różnych rodzajów nieruchomości gruntowych był następujący:
•    grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową – 4,0% (średnia cena: 45,2 zł/mkw.)
•    grunty przeznaczone pod zabudowę handlowo-usługową – 0,9% (średnia cena: 56,6 zł/mkw.)
•    grunty przeznaczone pod zabudowę przemysłową – 0,7% (średnia cena: 19,9 zł/mkw.)
•    grunty przeznaczone pod inną zabudowę – 37,6% (średnia cena: 51,9 zł/mkw.)
•    użytki rolne – 56,2% wartości transakcji (średnia cena: 6,0 zł/mkw.)
•    grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione – 0,5% (średnia cena: 4,2 zł/mkw.)

Ponad połowa transakcji dotyczyła użytków rolnych. Drugie w kolejności były grunty przeznaczone pod inną zabudowę. GUS przedstawił również ceny gruntów. Tę samą powierzchnię na wsi można nabyć za cenę trzykrotnie niższą od ceny działki w atrakcyjnej części miasta. Koszt zakupu działki pod zabudowę był mocno zróżnicowany – od 25,6 zł/mkw. w województwie łódzkim, do 106,9 zł/mkw. w województwie dolnośląskim. Taki wynik Dolnego Śląska jest efektem zainteresowania deweloperów i inwestorów terenami wokół Wrocławia – tam swoje siedziby lokuje bowiem coraz więcej międzynarodowych, globalnych firm.

Kupujący działki pod zabudowę najczęściej zainteresowani byli gruntami o średniej powierzchni 1100 mkw. w miastach i 1700 mkw. poza ich obrębem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *