Jakie mieszkania kupują Polacy?

Data opublikowania: 14 czerwca 2013

Jakie mieszkania kupują PolacyChociaż eksperci sporo mówili ostatnio na temat kryzysu w branży nieruchomości, to jednak wciąż jeszcze pojawiają się osoby chętne do nabycia mieszkania. Być może ich liczba zmalała po zakończeniu programu „Rodzina na Swoim”, jednak dzięki własnym oszczędnościom i długoterminowym kredytom, wielu Polakom i tak udaje się wejść w posiadanie nieruchomości. Warto dodać, że sprzyjają temu obecne warunki na rynku finansowym. Obniżane od kilku miesięcy stopy procentowe sprawiają, że raty takich kredytów będą stosunkowo niskie.

A jakie mieszkania Polacy kupują najchętniej? Okazuje się, że od początku bieżącego roku najczęściej nabywane były lokale w cenie nieprzekraczającej 400 tysięcy złotych. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez firmę Emmerson, na pięć polskich aglomeracji, we wszystkich ponad połowę kupionych mieszkań stanowiły właśnie te w przedziale 200-400 tysięcy złotych. Najmniejsze zróżnicowanie cenowe zauważalne było w Poznaniu, gdzie nikt nie decydował się na mieszkania kosztujące więcej niż 400 tysięcy złotych. Dość podobnie było we Wrocławiu, aczkolwiek w stolicy Dolnego Śląska pojawiali się kupcy gotowi na wydatek sięgający 600 tysięcy złotych.

Największe różnice w cenach były natomiast widoczne w Warszawie. W stolicy najchętniej kupowane były lokale w cenie nie większej niż 400 tysięcy złotych, ale nie zabrakło też tych droższych, głównie kosztujących 400-600 tysięcy. Ponadto, w Warszawie dość chętnie kupowane są lokale w cenach 600-800 tysięcy czy nawet 1 milion złotych bądź więcej. Co ciekawe, sytuacja w Krakowie była bardziej zbliżona do tej w Poznaniu i Wrocławiu, niż w Warszawie. Ceny kupowanych tam mieszkań nie przekraczały 800 tysięcy złotych, a nawet lokali kosztujących ponad 600 tysięcy złotych kupiono naprawdę niewiele.

Uwagę zwraca również Trójmiasto, w którym tak, jak w innych aglomeracjach największa liczba sprzedanych mieszkań kształtowała się w granicach 200-400 tysięcy złotych, jednak naprawdę dużo było też tych w cenie niższej niż 200 tysięcy złotych. Co więcej, to także w Trójmieście odnotowano najwyższy odsetek kupionych mieszkań w przedziale cenowym 600-800 tysięcy złotych. Nie brakowało również chętnych do nabycia najdroższych apartamentów, kosztujących ponad 1 milion złotych. Te transakcje zawierane były głównie w Sopocie, który znany jest z wysokiej jakości mieszkań oraz ich sporych cen.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *