Jesień dobrym czasem na kredyt hipoteczny

Data opublikowania: 1 października 2014

To niemal norma, że jesienią na polskim rynku nieruchomości widoczny jest wzmożony ruch. Wszyscy, którzy planują nabycie lokalu, powinni rozejrzeć się za nim właśnie teraz. Tym bardziej, że niskie stopy procentowe wciąż zachęcają do zaciągnięcia kredytu hipotecznego umożliwiającego taką inwestycję. Łatwiej niż we wcześniejszych latach można uzyskać kredyt i to na kwotę wyższą niż dotychczas. Co więcej, spłacane raty będą wyjątkowo niskie. To możliwe, dzięki wyraźnemu spadkowi stopy WIBOR 3M, która jeszcze w 2012 r. wynosiła 4,95%, a obecnie znajduje się na poziomie 2,38%. Raty mogą być więc nawet o kilkaset złotych niższe niż przed rokiem.

Dobra pora na kredyt hipotecznyDodatkowo, podjęciu tej decyzji sprzyjają stabilne ceny lokali. Ważny jest również fakt, że banki od dłuższego czasu nie zmieniają zasad przyznawania kredytów, a ceny pożyczanego pieniądza nie mają tendencji wzrostowej. Można za to liczyć, że jeszcze nieznacznie spadną. Według specjalistów, jest jeszcze jeden powód, dla którego warto pospieszyć się z decyzją o inwestycji w nieruchomość. W kolejnych latach zwiększać będą się wymagania banków wobec klientów chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny. Już od nowego roku będzie trzeba posiadać większy, bo 10-procentowy wkład własny. Im szybciej podejmiemy decyzję, tym lepsze będą warunki kredytu.

Ponadto, młode osoby, które nie mają zbyt dużych oszczędności mogą pomyśleć o skorzystaniu z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dopóki istnieje opcja dofinansowania inwestycji w mieszkanie lub dom, mamy szansę na nabycie nieruchomości mniejszym kosztem niż w przypadku samodzielnie spłacanego kredytu. To duże wsparcie dla tych, którzy pragną się usamodzielnić, ale nie są w stanie spłacić całego kredytu na własną rękę.

Nie zmienia to jednak faktu, że zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości, powinniśmy bardzo poważnie przemyśleć tę decyzję. Przede wszystkim, należy racjonalnie patrzeć w przyszłość zdając sobie sprawę z tego, że niskie stopy procentowe nie będą utrzymywane, aż do momentu spłacenia całego kredytu. Gdy zostaną podniesione, zwiększy się też wysokość płaconych rat. Musimy zastanowić się, czy będziemy wtedy gotowi na dodatkowy, comiesięczny wydatek. Najlepiej byłoby pesymistycznie założyć, że raty wzrosną o ok. 1/3 w odniesieniu do ich aktualnego poziomu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *