Już milion pustostanów w Portugalii

Data opublikowania: 30 kwietnia 2014

W 10-milionowej Portugalii jest już milion pustostanów! Wg prof. Pedro Bingre do Amaral z Centrum Studiów Regionalnych i Urbanistycznych Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie w ciągu 3 ostatnich lat przybyło ich 200 tysięcy.

Lata kryzysu na rynku nieruchomości i niewspółmierne do potrzeb budownictwo deweloperskie sprawiło, że w Portugalii odłogiem stoi milion mieszkań, domów i apartamentów. Duża część z nich to puste domy należące do banków i firm, które nie mogą znaleźć chętnych na ich zakup, apartamenty kupione w lepszych czasach i dzisiaj już niemal niewykorzystywane oraz domy rodzin, które twierdzą, że pomieszkują w nich tak rzadko, że można je swobodnie określić mianem pustostanu.

Portugal

Sytuację potwierdzają również pośredniczące w sprzedaży mieszkań firmy i agencje nieruchomości, które od wielu miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet lat nie są w stanie znaleźć chętnych do zakupu pustych, nierzadko całkiem nowych nieruchomości. Sytuacji nie poprawia fakt ponad 15 procentowego bezrobocia panującego obecnie w Portugalii, które bezpośrednio przekłada się na brak funduszy na zakup nowego domu czy mieszkania. Duża liczba niewypłacalnych rodzin, które muszą oddać bankom niespłacone mieszkania, to również to, co dokłada się do tysięcy pustostanów portugalskich: mieszkania i domy oddane bankom nie znajdują po prostu nowych nabywców. Według danych centralnego Banku Portugalii (BdP) aż 181 tysięcy rodzin ma problemy ze spłatą kredytów hipotecznych, lub już ich nie spłaca, co sprawia, że sytuacja na rynku pustostanów może się jeszcze pogłębić. Zastój na rynku nieruchomości i problemy ze spłatą kredytów mają nie tylko mieszkańcy mniejszych miejscowości Portugalii ale i prawdziwe centra: Lizbona oraz Porto.

Analitycy nie przewidują w najbliższych miesiącach poprawienia się tej dramatycznej sytuacji. Dodatkowo, coraz większa grupa młodych Portugalczyków zaznacza, że zamierza mieszkać z rodzicami i ze względu na sytuację finansową w ogóle nie planuje kupna mieszkania. Portugalskie Stowarzyszenie Firm Branży Budowlanej i Robót Publicznych (AECOPS) przewiduje, że do końca 2014 roku z racji obecnej sytuacji na rynku pustostanów i nieruchomości „niesprzedających się”, trzeba się liczyć z możliwym ponad 4-procentowym spadkiem w produkcji budowlanej w stosunku do lat ubiegłych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *