Już obowiązuje 15% wkładu własnego przy zakupie mieszkania

Data opublikowania: 13 stycznia 2016

Coraz trudniej będzie o kredyt mieszkaniowy i hipoteczny. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowy wkład własny to już nie 10 a 15%. Zmiany wynikają z rekomendacji S, którą w ubiegłym roku wydała Komisja Nadzoru Finansowego.

Od początku nowego roku trudniej jest o zakup nieruchomości mieszkalnej. Jeszcze w 2015 r. minimalny wkład własny wynosił 10%, jednak od kilku dni to już 15% całej wartości kupowanego domu lub mieszkania. Co więcej, od 2017 r. wkład własny wzrośnie do 20%. Mimo większych restrykcji, ekonomiści przyznają, że istnieje możliwość obejścia nowych zasad i ograniczenia wkładu własnego do 10%. Niemniej jednak, w ten sposób powstaną inne, dodatkowe opłaty, więc niekoniecznie takie działania pozwolą na realne obniżenie kosztów.

Wkład własny do kredytu mieszkaniowego

fot. B-D-S/bigstockphoto.com

Na czym polega opcja skorzystania z wkładu własnego na poziomie 10%? Okazuje się, że można skorzystać z ubiegłorocznej opcji, o ile brakujące 5% zostanie właściwie zabezpieczone. Dojdzie do tego, jeżeli kredytobiorca zdecyduje się na zablokowanie środków znajdujących się na jego rachunku bankowym, Indywidualnym Koncie Emerytalnym, Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego lub w należących do niego papierach wartościowych Skarbu Państwa.

Eksperci dodają również, że o ile rekomendacja S zezwala na obniżenie wkładu własnego do 10% pod warunkiem spełnienia wyżej wymienionych wymogów, to jednak banki wcale nie mają obowiązku akceptacji takiej formy zabezpieczenia. Specjaliści z zakresu bankowości są przekonani, że większość instytucji będzie wymagała pełnego wkładu minimalnego na poziomie 15%. Różnica 5% w stosunku do wymogów sprzed roku może stać się dużą przeszkodą dla osób, które planowały zainwestować w budowę domu lub zakup własnego mieszkania.

Wciąż dobra będzie natomiast sytuacja osób, które zdecydują się skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dotyczące go nowe regulacje wprowadzono 1 września 2015 r. i są one aktualne, jednak i tu mogą pojawić się problemy. Specjaliści podkreślają, że środki z puli przeznaczonej na program rządowych dopłat do mieszkań dla młodych Polaków kurczą się w szybkim tempie i już w połowie tego roku może ich zabraknąć. Chcąc otrzymać wsparcie w nabyciu mieszkania, warto więc pospieszyć się ze złożeniem stosownego wniosku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *