Kamienice do remontu sposobem na dobrą inwestycję

Data opublikowania: 23 października 2014

Kamienice to budynki, które mają swój niekwestionowany urok. Ich wyjątkowa architektura i specyficzny klimat sprawiają, że wciąż cieszą się zainteresowaniem niektórych inwestorów chętnych do ich odremontowania i sprzedania.

Kamienice to jeden z tych elementów starych polskich miast, który w wielu osobach budzi szczególny zachwyt. W dzisiejszych czasach nikt już nawet nie próbuje wzorować się na dawnej stylistyce architektonicznej, a nie da się zaprzeczyć, że tkwi w niej wyjątkowy urok. To sprawia, że istnieje grupa inwestorów chętnych do wyłożenia pieniędzy nie tylko na zakup kamienic, ale również na ich odrestaurowanie. To ważne, bo na wielu kamienicach czas odcisnął swoje piętno. Ich odnowienie pozwala stworzyć wewnątrz przytulne mieszkania, a przy okazji pozytywnie wpływa na atrakcyjność otoczenia.

Kamienie do remontu to sposób na inwestycjęPrzy wyborze nieruchomości o największych walorach inwestycyjnych nie zwraca się jednak uwagi wyłącznie na ich wygląd. Bardzo ważna jest również lokalizacja. Bez względu na to, czy znajdują się w największych miastach Polski, czy też zlokalizowane są w mniejszych miejscowościach, muszą zapewniać dobre połączenie z centrum oraz z podstawowymi punktami takimi, jak szkoły, sklepy, banki. Natomiast interesując się inwestowaniem w budynki w mniejszych miejscowościach, należy zwrócić uwagę na to, by cała miejscowość leżała w regionie o rozwiniętej infrastrukturze.

Oczywiście, wygląd również ma znaczenie. W dużym stopniu świadczy on o wartości budynku, ponieważ stylistyka wskazuje na okres, w jakim go wzniesiono. W miastach o najstarszych zabudowaniach można spotkać nawet kamienice z XV w., choć zdecydowanie popularniejsze są te nieco młodsze, zwykle XIX-wieczne. Liczy się również to, ile naturalnej substancji budynku udało się zachować. Im mniej naruszona jest nieruchomość, tym większa jest jej wartość rynkowa. Na korzyść kamienic działają drewniane podłogi i okna, jak również odkryta cegła. Niemniej jednak ważny jest stan techniczny budynków, obecność i typ ich ogrzewania oraz miejsca parkingowe.

A gdzie w Polsce można nabyć atrakcyjnie kamienice? Najwięcej jest ich w Krakowie, choć spory wybór czeka na inwestorów również w Warszawie. Kamienice mogące zainteresować inwestorów znajdziemy też w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Niestety kamienica to niemały wydatek. Ich ceny wahają się od ok. 2 mln złotych we Wrocławiu do nawet ok. 10 mln złotych w Warszawie. Ceny za metr wynoszą od 1,5 tysiąca do nawet 28 tysięcy złotych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *