Kawalerka – ile musisz pracować, by ją mieć?

Data opublikowania: 18 marca 2015

Jak długo przeciętny Polak musi pracować, by zarobić na własną kawalerkę? Wykluczając wszelkie inne wydatki, zajęłoby mu to minimum 3 lata. Gdzie oszczędza się na nią najkrócej?

Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników, w tym głównie od regionu kraju, lokalizacji samego mieszkania i jego standardu, a także od zarobków konkretnej osoby. Niemniej jednak średnie szacunki pozwalają ustalić, że na 1-pokojowe mieszkanie musimy pracować średnio ponad 3 lata. Przy wyliczeniach brano pod uwagę relację cen mieszkań w danym regionie do średnich uzyskiwanych tam pensji.

Kawalerka

fot. Sergey Nivens

W najlepszej sytuacji są mieszkańcy woj. lubuskiego. Według analiz to właśnie oni najszybciej uzbierają na własną kawalerkę. Zajmie im to 3 lata i 3 miesiące. To możliwe, dzięki względnie niskiemu stosunkowi cen transakcyjnych mieszkań do uzyskiwanych w tym regionie zarobków. W nie najgorszej sytuacji znajdują się także mieszkańcy woj. łódzkiego. Tam na mieszkanie z jednym pokojem trzeba oszczędzać przeciętnie 3,5 roku. Na Śląsku okres ten jest jeszcze o 3 miesiące dłuższy (3 lata i 9 miesięcy).

Zdecydowanie najdłużej na kawalerkę pracować będą mieszkańcy Mazowsza i Małopolski. Kiepska jest też sytuacja osób chcących nabyć 1-pokojowe mieszkanie i mieszkających w Wielkopolsce. W woj. mazowieckim na kawalerkę trzeba zbierać 6 lat i 9 miesięcy, a w woj. wielkopolskim tylko o miesiąc krócej (6 lat i 8 miesięcy). Długo, bo 6 lat i 5 miesięcy oszczędzać trzeba na Dolnym Śląsku. Ponad 6 lat odkładania na kawalerkę czeka nas także na Pomorzu oraz na Podkarpaciu. Natomiast najdłużej, bo aż 7,5 roku na własne mieszkanko odkładać będą mieszkańcy woj. małopolskiego.

A jak wygląda sytuacja w innych regionach kraju? Okres zbierania na 1-pokojowe mieszkanie zajmuje tam 4-5 lat. W woj. kujawsko-pomorskim będziemy gotowi kupić kawalerkę po 4,5 roku odkładania, natomiast w woj. świętokrzyskim zajmie nam to 4 lata i 9 miesięcy. Okrągłych 5 lat oszczędzania czeka nas w woj. zachodniopomorskim i na Podlasiu, natomiast miesiąc dłużej zajmie nam to na Opolszczyźnie. 5 lat i 2 miesiące to średni okres zbierania na kawalerkę na Warmii i Mazurach, a w woj. lubelskim jest to 5,5 roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *