Keramzyt – zastosowanie

Data opublikowania: 22 marca 2017

Keramzyt jest to materiał budowlany, który ma wiele zastosowań w budownictwie i nie tylko. Keramzyt jest lekkim kruszywem, które powstaje z wypalania glin pęczniejących w temperaturze ok. 1200°C w specjalnych piecach obrotowych. Po wypaleniu glina kilkukrotnie zwiększa swoją objętość. W czasie produkcji nie powstają żadne odpady.

Kulki keramzytu od zewnątrz mają cienką, ale twardą warstwę ceramiki. Jest to materiał porowaty i mało nasiąkliwy. Granulki keramzytu stają się niepalne i mrozoodporne, po zamoczeniu szybko oddają wilgoć. Można je w prosty sposób dzielić, gdyż dają się kroić na mniejsze kawałki. Keramzyt jest materiałem odpornym na działanie gryzoni, owadów, grzybów i pleśni oraz na korozję biologiczną. Dzięki temu keramzyt można stosować jako izolację termiczną lub akustyczną.

Madhourse/bigstockphoto.com

Ze względu na swoje właściwości keramzyt wykorzystuje się w budownictwie jako izolację termiczną stropów, ścian czy posadzek. Dzięki jego lekkości można go stosować do remontów starych stropów, gdyż nie obciąża konstrukcji.  Keramzyt wykorzystywany jest do produkcji lekkich betonów i zapraw ciepłochronnych. Produkuje się z niego także pustaki ścienne i stropowe oraz systemy kominowe. Można z niego wytwarzać także inne gotowe elementy prefabrykowane niezbędne do budowy domu zarówno wielko-, jak i drobnowymiarowe. Granulki keramzytu mają także zastosowanie termoizolacyjne i drenażowe.

W Polsce coraz częściej buduje się domu z keramzytobetonu. Ściany wzniesione z keramzytobetonu mają dobrą izolacyjność akustyczną. Bardzo dobrze zabezpieczają wnętrze domu przed hałasem pochodzącym z zewnątrz, dzięki czemu wnętrze domu jest ciche. Najczęściej keramzyt wykorzystuje się jednak do wykonywania izolacji podłóg osadzonych bezpośrednio na gruncie, bądź drenażu czy ocieplenia ścian piwnic.

Największą zaletą keramzytu jest to, że wykorzystany jako izolacja może być użyty kilkakrotnie. Spowodowane jest to tym, że nie traci on swoich właściwości wraz z upływem czasu. Niestety keramzyt ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła od styropianu, dlatego słabiej izoluje termicznie, a co za tym idzie, jego warstwa musi być grubsza. Koszt wykonania takiej instalacji nie musi być jednak wyższy od izolacji ze styropianu, gdyż zamiast podsypki piaskowej, podłoża betonowego i warstwy z płyt styropianowych robi się tylko warstwę zagęszczonego keramzytu.

Keramzyt jest także często wykorzystywany poza budownictwem. Świetnie sprawdza się w ogrodnictwie jako podłoże do upraw bez glebowych oraz do pokrywania gruntów wokół krzewów i rabat kwiatowych. Stosowany jest także w geotechnice i radiestezji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *