Kielce podnoszą podatek od nieruchomości

Data opublikowania: 18 listopada 2015

Planowana podwyżka podatków od nieruchomości na 2016 rok, ma przynieść do budżetu Kielc około 11 milionów złotych dodatkowych dochodów. Radni uważają, że nie należy obciążać podatkami mieszkańców, natomiast oszczędności należy szukać w kosztach funkcjonowania instytucji miejskich oraz w spółkach utrzymywanych przez miasto.

Podatek od nieruchomości

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta, zaproponowano zastosowanie maksymalnych stawek podatków określonych przez ministra finansów na przyszły rok. Dotychczasowe stawki podatków od nieruchomości w Kielcach, były niższe niż w innych miastach o podobnej wielkości, a ostatnia podwyżka dla osób fizycznych nastąpiła w 2009 roku, natomiast dla przedsiębiorców w 2012 roku.

Wyliczono, że w skali roku właściciel 50-metrowego mieszkania zapłaci 12 złotych więcej, domu o powierzchni 220 metrów kwadratowych o 107 złotych więcej. Największa różnica będzie w opłatach podatku dla dużych galerii handlowych, bo w porównaniu z 2015 rokiem wzrośnie o ponad 237 tysięcy złotych. Zaplanowano różnice w podatkach rzemieślników, którzy zachowując ulgi będą płacili dużo mniej niż przedsiębiorcy. Niższe podatki będą obowiązywały dla lecznic w porównaniu z podmiotami prowadzącymi inną działalność medyczną.

Zwiększona liczba zadań dla jednostek samorządu terytorialnego i niewystarczający na te cele budżet państwa, zmusza władze do uzupełniania środków finansowych z budżetu miasta. Reforma edukacji związana z obowiązkiem szkolnym sześciolatków, wymaga zwiększenia nakładów na zatrudnienie w szkołach dodatkowych nauczycieli w klasach 1-3 i zapewnienie dzieciom opieki w świetlicach. Planuje się również zatrudnienie pedagogów do sprawowania opieki nad dziećmi z określonymi schorzeniami rozwojowymi. Projekt uchwały podnoszącej podatek od nieruchomości na 2016 rok, zostanie zaopiniowany na sesji rady miasta w dniu 19 listopada 2015 roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *