Klimatyzatory domowe, czyli sposób na upał w mieszkaniu

Data opublikowania: 6 sierpnia 2010

Klimatyzacja w mieszkaniuKlimatyzator – urządzenie, bez którego centra handlowe, hale widowiskowo-sportowe, czy wielopiętrowe biurowce nie mogłyby funkcjonować. W ostatnich latach szturmem zdobywa także prywatne mieszkania i domy. Jego zadaniem jest ochrona przed pyłkami i zanieczyszczeniami powietrza z zewnątrz oraz regulacja temperatury. Ta ostatnia zaleta najczęściej decyduje o zakupie klimatyzatora, aby bronić się przed letnimi upałami. Obecne na rynku urządzenia dzielimy ze względu na kształt, funkcję i miejsce montażu.

W sklepach dostępne są klimatyzatory o budowie monoblokowej (kompaktowe) lub rozdzielonej (typ split). Oznacza to, że wszystkie elementy klimatyzatora mieszczą się w jednej obudowie albo w dwóch połączonych ze sobą urządzeniach .

Klimatyzatory kompaktowe dzielą się na okienne i przenośne – możemy zamontować je w oknie lub ustawiać na podłodze. Klimatyzatory typu split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz budynku montowane są najbardziej hałaśliwe elementy, których bliskość jest uciążliwa. W środku pozostaje natomiast jednostka wewnętrzna, w której jedynym źródłem hałasu jest wentylator. W jednostce wewnętrznej znajduje się także układ filtrów, które oczyszczają powietrze w wybranym przez nas stopniu. W wersji split dostępny jest także klimatyzator przenośny. Jednostka zewnętrzna umieszczana jest na zewnątrz i połączona z jednostką wewnętrzną przewodem elastycznym długości 3-4m. Wielką zaletą klimatyzatorów przenośnych jest to, że w zależności od bieżącej potrzeby, można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Nowością jest system multisplit, gdzie jedna jednostka zewnętrzna współpracuje z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się klimatyzatory naścienne i przypodłogowo-sufitowe. Montuje się je na ścianie, przy podłodze lub na suficie. Jeżeli mamy sufit podwieszany, możemy zdecydować się na klimatyzator kasetonowy lub kanałowy. Bez względu na to, jaki rodzaj wybierzemy, prawdą jest, że klimatyzacja w mieszkaniu staje się coraz bardziej popularna.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *