Domy: czarne, szare, grafitowe. Modne kolory w budownictwie

Data opublikowania: 11 września 2013

Modne kolory w budownictwieCzasy, kiedy praktycznie wszystkie domy były białe, a ich kolory zmieniały się dopiero wtedy, gdy po prostu stawały się brudne, dawno już minęły. Dachy miały z reguły barwę czerwoną, brązową lub czarną. Później, przez jakiś czas w naszym kraju panowała moda na kolorowe elewacje w barwach wesołych i słonecznych, czyli w różnych odcieniach żółci, pastelowego pomarańczowego czy delikatnej zieleni. Barwy dachów pozostawały podobne do tych wcześniejszych. Niektórzy chętnie sięgali też po klasyczne, czerwone cegłówki nadające budowli charakterystycznej, intensywnej barwy. Jednak i ten trend już przemija. Aktualna moda wnosi pewien spokój, zachęcając do postawienia na odcienie bardzo zachowawcze, stonowane. Czerń, szarość, grafit – to jest teraz na topie.

Specjaliści przyznają, że tradycyjna ceramika budowlana w kolorze czerwonym, bordowym, miedzianym, kasztanowym nadal jest kupowana, jednak coraz większa grupa klientów decyduje się na nowoczesne elementy ceramiczne, które produkowane są głównie w odcieniach czerni, szarości, grafitu, ale też odpowiednio z nimi skomponowanego srebra i bieli. Czasem pojawia się brąz, ale powinien on być ciemny i dawać wrażenie „chłodu”.

Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą ceramiki budowlanej potwierdzają, że jeszcze przed paroma laty zdecydowana większość Polaków wybierała towary w tradycyjnych kolorach, jednak odsetek osób preferujących nowoczesny styl wzrosła już, co najmniej o 20%. Jako że liczba chętnych do nabycia modernistycznych materiałów budowlanych stale rośnie, producenci są przekonani, że już niedługo odsetek osób chcących budować domy w nowoczesnym stylu będzie jeszcze większy niż obecnie.

Specjaliści z branży budowlanej dodają, że poza barwami, zmieniają się także trendy związane z kształtami poszczególnych materiałów. Przykładem mogą być dachówki. Odchodzi się już od tych klasycznych, falowanych, a coraz częściej wybierane są te płaskie albo mające tylko delikatne fale i kojarzące się bardziej z figurami geometrycznymi niż z tradycyjną, znaną od lat dachówką. Proste formy ceramiki budowlanej, jak też niezwykle stonowane odcienie mają podkreślać współczesny minimalizm, który pojawia się w trendach architektonicznych już od dłuższego czasu. Podobną tendencję dostrzega się w samych projektach budynków, a także w wystroju wnętrz.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *