Kominek z płaszczem wodnym – zalety i wady

Data opublikowania: 21 stycznia 2019

Kominek z płaszczem wodnym może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to posiada szereg zalet, jednak jego nieprawidłowe zamontowanie może grozić niebezpiecznymi sytuacjami.

Płaszcz wodny to instalacja zbudowana z podwójnych siatek otaczających komorę spalania. Przestrzeń między nimi wypełnia woda, która po ogrzaniu zasila instalacje grzewcze. Kominek z płaszczem wodnym jest wsparciem dla instalacji grzejnikowej, a tego typu wkłady kominowe praktycznie nie różnią się wyglądem od wkładów tradycyjnych. Mogą być stosowane zarówno w instalacjach otwartych jak i zamkniętych. W drugim jednak przypadku niezbędna jest instalacja dodatkowego wyposażenia – układu odbioru nadmiaru ciepła.

svershinsky/bigstockphoto.com

Kominek taki podgrzewa wodę, która następnie rozprowadzana jest po kaloryferach podłączonych do centralnego ogrzewania. Jest to alternatywa dla pieca opalanego drewnem, który zajmuje dużo miejsca, ale wówczas musi być wspomagana w inny sposób, np. piecem gazowym. W domach jednorodzinnych z reguły i tak instaluje się kominki, płaszcz wodny będzie więc jedynie dodatkowym elementem, chociaż jest on droższy od tradycyjnego wkładu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, kominek z płaszczem wodnym nie może być głównym i jedynym źródłem ogrzewania domu, a może je wyłącznie wspomagać. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w sytuacji, gdy dom ogrzewany jest drogimi paliwami. Drewno jest bowiem surowcem o wiele tańszym od gazu, czy oleju opałowego, pozwala więc na oszczędności w trakcie sezonu grzewczego.

Należy jednak pamiętać, że do ogrzewania kominka drewno trzeba wcześniej odpowiednio przygotować. Ważne jest jego prawidłowe wysuszenie, co zajmuje od 1,5 roku do nawet dwóch lat. Mokre drewno gorzej się spala, dymi i pozostawia sadzę i smołę, które oklejają komin i wnętrze paleniska. Dodatkowo ogień w kominku musi być stale podtrzymywany, konieczne jest podkładanie do niego co godzinę lub dwie.

Dla bezpiecznego użytkowania takiej instalacji niezbędne jest również zamontowanie dodatkowych elementów, takich jak zasilacz awaryjny, zawór bezpieczeństwa, pompa, sterownik, a czasami również wymiennik ciepła. Okazuje się więc, że specjalny wkład nie jest jedynym kosztem, jaki musi ponieść inwestor.

Kominek taki musi być również praktycznie cały czas nadzorowany. Należy stale serwisować jego elementy, chociaż nie wszystko zawsze da się zauważyć. Sytuacja niebezpieczna może się pojawić, gdy dojdzie do awarii pompy wodnej, lub w przypadku chwilowego braku zasilania, co zdarza się w okresie jesienno-zimowym na terenach wiejskich dość często. Wówczas, mimo wyłączonej pompy, drewno nadal będzie spalane, a ponieważ woda nie będzie rozprowadzana, może się nawet zagotować. To może nieść za sobą katastrofalne skutki, z awarią znacznej części instalacji włącznie.

Kominki z płaszczem wodnym posiadają zawory bezpieczeństwa, jednak nie można na nich bezwzględnie polegać i liczyć na to, że w razie uszkodzenia pompy natychmiast zadziałają. Jeśli taka sytuacja się zdarzy, wówczas trzeba jak najszybciej wyjąć palące się drewno z kominka, co nie jest jednak rozwiązaniem bezpiecznym.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *