Koniec MdM – i co dalej?

Data opublikowania: 27 listopada 2017

Na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie ostatnia transza w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych. Podczas jego trwania przekazano ponad 2,5 miliarda złotych na dofinansowanie dla 96 000 rodzin – beneficjentów. Program spowodował duże ożywienie na runku nieruchomości, szczególnie po rozszerzeniu jego kryteriów na nieruchomości z rynku wtórnego. Obecnie eksperci zastanawiają się, jak ten rynek zmieni się z końcem MDM, ponieważ, póki co, nie przewiduje się jego kontynuacji.


Mieszkanie Dla Młodych uruchomiono w 2014 roku, i mimo początkowo małego zainteresowania, w tym roku środki przeznaczone na pomoc rozchodziły się w kilka godzin. Kupujący zainteresowali się nim po umożliwieniu zakupu mieszkań i domów z rynku wtórnego, początkowo bowiem zasady programu dotyczyły tylko nieruchomości deweloperskich. Pokłosiem programu jest wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, a także najwyższa od lat liczba transakcji kupna – sprzedaży.

Zakończenie programu z pewnością wpłynie na rynek, jednak przewiduje się, że nie będzie to wpływ drastyczny. Potencjalnymi nabywcami nowych nieruchomości są bowiem osoby z pokolenia wyżu demograficznego, które kupują nie tylko po to, by realizować swoje potrzeby mieszkaniowe, ale również w formie lokaty kapitału, często z przeznaczeniem na wynajem.

Dodatkowo średnia ilości osób przypadających na jedno mieszkanie w Polsce jest nieco wyższa niż średnia europejska, co również wskazuje na tendencję do kupowania nieruchomości.
Cały czas korzystne są także warunki gospodarcze – niskie bezrobocie, coraz wyższe zarobki, a także niskie stopy procentowe, które sprzyjają zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ponadto coraz więcej transakcji na rynku nieruchomości dokonywanych jest przy udziale gotówki, która pokrywa całość, albo znaczną część ceny. Byt społeczeństwa się poprawia, a to przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na nowe domy i mieszkania.

Niektórzy upatrują zagrożenia ze strony nowego rządowego programu Mieszkanie Plus, w ramach którego mieszkania budowane na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, będą wynajmowane na preferencyjnych warunkach, w cenie dużo atrakcyjniejszej od średnich cen rynkowych. Mieszkanie takie można będzie wynajmować z możliwością wykupu. Należy jednak zaznaczyć, że odbiorcami programu z założenia mają być rodziny wielodzietne, znajdujące się w gorszej sytuacji finansowej, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, aby mieszkanie zakupić. Wprowadzenie Mieszkania Plus nie powinno więc znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości i ilość sprzedawanych lokali, ponieważ osoby, którym program jest dedykowany nie są potencjalnymi klientami deweloperów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *