Koniec roku optymistycznie na rynkach nieruchomości

Data opublikowania: 7 grudnia 2015

Inwestycje w nieruchomości są obecnie bardziej opłacalne niż odkładanie oszczędności na lokatach bankowych. Duża liczba nowych mieszkań, stabilność cen, niski poziom stóp procentowych spowodowały wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości.

Dla wielu osób posiadanie mieszkania jest dobrą lokatą kapitału, a lokale często przeznaczone są pod wynajem. Rosnący popyt na mieszkania, od kilku lat powoduje wzrost podaży, co ma wielki wpływ na utrzymanie na stałym poziomie cen nieruchomości i zmniejszenie ryzyka inwestorów.

Rynek nieruchomości

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Już pierwsze półrocze tego roku przyniosło znaczne ożywienie na rynku nieruchomości – 12 firm deweloperskich w czasie trzech miesięcy sprzedało ponad 4 tys. lokali mieszkalnych. Podaż na rynku nieruchomości mieszkaniowych, od stycznia do września bieżącego roku wzrosła o 18% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przez ostatnie cztery kwartały do sprzedaży było 50,8 tys. mieszkań, a tylko w III kwartale tego roku największe aglomeracje miejskie miały na rynku nieruchomości 15,9 tys. mieszkań.

Wprowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego wymóg pobierania od kredytobiorców wkładu własnego – obecnie 10-procentowego, w przyszłym roku 15-procentowego, a w 2017 roku 20-procentowego, jak również dopuszczenie do programu MdM mieszkań rynku wtórnego, nie ma wpływu na liczbę rozpoczynanych inwestycji. Wzrost wysokości wkładu własnego od przyszłego roku, zwiększył znacznie liczbę składających wnioski w ramach MdM pod koniec bieżącego roku.

Według danych GUS, do maja 2015 roku inwestorzy rozpoczęli budowę prawie 34 tys. mieszkań, to jest 30% więcej, niż w tym samym okresie 2014 roku. Rosnąca liczba mieszkań na rynku nie zwalnia tempa inwestycji mieszkaniowych, a ponad 160 tys. wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń mieszkań w bieżącym roku jest tego potwierdzeniem. Rozpoczęto budowę prawie 143 tys. mieszkań deweloperskich, spodziewając się niewielkiego wzrostu cen nieruchomości.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Marcin

    Teraz mamy do czynienia z boomem inwestycyjnym, podobnym do tego z 2008 roku. Jest to dobre, dla nas kupujących. W tym roku wielu ludzi musiało się sprężyć przed końcem roku, w obawie przed podniesieniem kwoty wkładu własnego. My z żoną również zdecydowaliśmy się kupić w tym roku mieszkanie, choć nie było łatwo znaleźć odpowiednie, pomimo tak wielu inwestycji. Na ceny nie narzekaliśmy. W końcu kupiliśmy mieszkanie od Geogrupy w Katowicach geogrupa.pl/pl/oferta/atrium-geo . Jesteśmy zadowoleni ze swojego wyboru, jak i z dewelopera który nas obsługiwał. Pełen profesjonalizm.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *