Koniec tanich mieszkań?

Data opublikowania: 5 marca 2014

Czy z polskiego rynku nieruchomości mogą zniknąć tanie mieszkania? Eksperci przyznają, że spadki cen rzeczywiście zaczynają wyhamowywać. Tę tendencje można zaobserwować m.in. na podstawie oferowanych cen mieszkań. Spadki ograniczały się już od połowy minionego roku, jednak w ostatnim czasie nie tylko wyhamowały – ceny zaczęły nawet rosnąć. Wzrost cen widać głównie na rynku pierwotnym, gdzie coraz wyższe są stawki za metr kwadratowy mieszkań Spadki na rynku nieruchomościudostępnianych przez deweloperów. Co jest tego powodem?

Rynkowi analitycy tłumaczą, że wzrost cen powodowany jest głównie tym, że deweloperzy wyzbyli się już zapasów powstałych w latach nadpodaży, czyli 2011-2012. Chcąc pozbyć się istniejących lokali, na które nie było zbyt dużego popytu, byli oni zmuszeni do obniżania ich cen. Kiedy w 2013 r. zainteresowanie nieruchomościami z rynku pierwotnego znów zaczęło rosnąć, deweloperzy otrzymali szansę na stopniowe podnoszenie kosztu metra kwadratowego. Analitycy ostrzegają, że należy przygotować się na wzrosty cen za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym, jednak uspokajają, że podwyżki nie będą przesadne. Poza tym, ceny będą zwiększać się głównie w największych miastach Polski, jednak niekoniecznie oznacza to, że identyczna tendencja będzie widoczna w mniejszych miejscowościach.

Dane są potwierdzane przez Narodowy Bank Polski. Analitycy z tej jednostki przyznają, że pod koniec ubiegłego roku widoczny był wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym, przy czym podają ten sam powód, czyli zmniejszającą się liczbę lokali niesprzedanych. Szczegółowe dane centralnego banku Polski wykazały, że w największych miastach takich, jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Gdynia za jeden metr trzeb zapłacić teraz nawet o 400 zł więcej niż w roku 2012. Ponadto, NBP oświadczył, że ogólna sytuacja deweloperów ulega poprawie.

Inne dane opublikowane pod koniec lutego wskazały, że w Polsce wciąż Malo popularne są mieszkania o dużym metrażu. W związku z tym, wzrost liczby mieszkań o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych jest minimalny. Większość polskich klientów ogranicza się do mieszkań o metrażu nie większym niż 80 metrów kwadratowych. Większe lokale interesują raczej tylko inwestorów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *