Koniec wieczystego użytkowania budynków wielorodzinnych?

Data opublikowania: 23 maja 2016

Rząd chce zlikwidować prawo wieczystego użytkowania budynków wielorodzinnych. Na szczęście zmiany mają być w pełni korzystne dla większości Polaków. Kogo będą one dotyczyły i co dokładnie oznaczają dla przeciętnego lokatora?

Rząd pracuje już nad projektem zmian dotyczących wieczystego użytkowania budynków wielorodzinnych, które miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje opracować Ustawę o zmianie prawa współużytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w prawo współwłasności gruntów. Co to oznacza?

nowe prawo

perhapzz/bigstockphoto.com

Politycy chcą, żeby właściciele mieszkań znajdujących się w budynkach wielorodzinnych mogli wejść w posiadanie swoich lokali na prawie użytkowania wieczystego. Byłoby to możliwe, gdyby nowelizacja ustawy zakładała, że udziały w prawie użytkowania wieczystego staną się udziałami w prawie własności gruntu, na którym postawiono konkretne nieruchomości mieszkalne. Zmiany miałyby dotyczyć mieszkańców lokali należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jednak nie obejmowałyby właścicieli domów jednorodzinnych ani działek komercyjnych.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe wynikające z takich zmian, to projekt zakłada, że przez okres użytkowania wieczystego, osoby wchodzące w posiadanie gruntu będą wnosiły roczną opłatą do samorządu lub Skarbu Państwa. Jej wysokość ma zostać odgórnie ustalona już w momencie wchodzenia przepisów w życie. Stawka nie będzie aktualizowana, a jedynie waloryzowana zgodnie z wytycznymi GUS-u. Dla właścicieli mieszkań jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że nie będą musieli martwić się ewentualnymi podwyżkami.

Niestety, projekt ustawy budzi też pewne wątpliwości. Jedną z głównych jest pominięcie właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mają prawo czuć się pokrzywdzeni. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że dokument łamie w ten sposób konstytucyjną zasadę równości. Zastrzeżenia do projektu mają również władze samorządowe, które twierdzą, że łamaniem zasad Konstytucji RP jest próba ograniczenia wolności samorządów. Podkreślono przy tym, że już wcześniej rząd próbował narzucić samorządom swoją wolę, lecz wtedy uniemożliwił to Trybunał Konstytucyjny. Obecnie nie ma pewności, że TK będzie interweniował w tej sprawie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *