Kooperatywy mieszkaniowe – szansa na tańsze lokale?

Data opublikowania: 31 lipca 2020

Rząd planuje uchwalenie ustawy o kooperatywach mieszkaniowych jako jednego z narzędzi, które pozwoli zwiększyć liczbę tanich mieszkań dostępnych na rynku, a co za tym idzie, poprawi dostęp do lokali mieszkalnych dla osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na jego zakup. W przeszłości plany związane z kooperatywami zeszły na drugi plan głównie ze względu na kalendarz wyborczy i inne priorytety. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami, do jesieni tego roku powinien zostać wdrożony nowy pakiet mieszkaniowy, którego istotnym elementem są właśnie kooperatywy mieszkaniowe.

Z czego składa się nowy pakiet mieszkaniowy?

Największą uwagę zwraca zapowiadana ulga mieszkaniowa. Ma ona przysługiwać osobom, które kupują nowe mieszkanie od dewelopera lub decydują się na samodzielne zbudowanie domku na swojej działce. Oprócz kooperatyw mieszkaniowych nowa ustawa przewiduje także stworzenie społecznych agencji najmu. Po ich uchwaleniu przepisy będą regulowały działalność inwestycyjną, którą już od pewnego czasu funkcjonowała na rynku nieruchomości. Ustawa przewiduje nadanie takim kooperatywom specjalnego statusu prawnego. W rezultacie takie grupy inwestorów mogłyby mieć większe szanse na otrzymanie gruntów pod zabudowę od gminy na preferencyjnych warunkach. Oprócz tego w ustawie znajdują się zapisy dotyczące elementów niezbędnych w każdej umowie kooperatywy. Na podstawie tego dokumentu lub ewentualnie umowy spółki cywilnej możliwe jest założenie kooperatywy mieszkaniowej przez przynajmniej trzy osoby fizyczne.

Waldemarus/bigstockphoto.com

Czy warto zainwestować w kooperatywy mieszkaniowe?

Prowadzenie tego typu działalności z pewnością opłaci się przedsiębiorcom, którym zależy na uzyskaniu atrakcyjnych gruntów od gminy. Aktualny projekt ustawy zakłada, że rada gminy może zdecydować się na przykład na rozłożenie płatności za przekazaną działkę na wiele lat. W skrajnych przypadkach inwestor kooperatywy będzie miał 20 lat na spłatę zobowiązania. Kolejną zaletą tego typu podmiotów jest możliwość dokonania transakcji wiązanej z gminą. W zamian za zobowiązanie się do budowy mieszkań komunalnych na danej działce, gmina obniży jej cenę. Jeżeli kooperatyw mieszkaniowy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, to gmina będzie miała prawo do odkupu nieruchomości gruntowej.

Oczywiście nie są to jedyne powody, dla których warto założyć tego rodzaju kooperatywę. Rząd pragnie zachęcić jak największą liczbę osób do inwestowania w tego typu podmioty. Z tego względu planowane są rozmaite ulgi podatkowe. Chodzi między innymi o możliwość odliczania odsetek kredytu zaciągniętego w celu realizacji inwestycji od dochodu podczas obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Zanim jednak osoba fizyczna zdecyduje się na prowadzenie tego typu działalności inwestycyjnej, musi spełnić kilka warunków. Wymogi formalne i techniczne wobec osób fizycznych należących do kooperatywy mieszkaniowej są takie same, jak w przypadku innego rodzaju inwestorów budowlanych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *