Korzystne lokalizacje, czyli gdzie warto kupić mieszkanie

Data opublikowania: 6 lipca 2010

korzystne lokalizacjeDecyzja o zakupie mieszkania nigdy nie jest łatwa. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru zastanówmy się nad tym, gdzie kupić mieszkanie, które stanie się naszym miejscem na najbliższe lata. Czy korzystniejszą lokalizacją będzie centrum miasta, czy może spokojniejsze obrzeża? I jak znaleźć miejsce, które będzie dobrym punktem do poszukiwania pracy, mobilnego przemieszczenia się, wychowywania dzieci i stworzenia sobie własnego miejsca na ziemi.

Mieszkanie w centrum – to niezaprzeczalny plus dla tych, którzy pracują, kształcą się i muszą mieć blisko do najważniejszych punktów w mieście. Zaletą posiadania mieszkania w centrum jest również łatwy dostęp do ośrodków kulturalnych, miejsc spotkań, parków i sprawnej komunikacji miejskiej. Posiadając dobrze usytuowane mieszkanie możemy bez najmniejszych problemów pozwolić sobie na dłuższą pracę, zostawanie po godzinach czy spacery do rana. Z takim miejscem do życia mamy również większą szansę na awans, bo wykazujemy punktualność niezależną od warunków pogodowych i losowych wypadków. Jednym słowem – wybierając centrum miasta, dostajemy za jednym zamachem dostęp do wszystkiego, czego potrzebuje idący do przodu, kreatywny, rozwojowy człowiek.

Mieszkanie na obrzeżach – to propozycja dla osób, które zmęczone zgiełkiem wielkiego miasta szukają dla siebie ciszy, spokoju i mniejszej anonimowości. Zyskują tutaj sąsiadów, którzy nie zamykają się na klucz, przyjaciół, świeże powietrze i ciszę, w której odpoczywa się najlepiej. To również zdecydowanie niższe koszty zakupu i utrzymania mieszkania. Nieruchomości na obrzeżach miast cieszą się popularnością ze względu na mniejsze ceny ziemi i niższą miesięczną eksploatację mediów, instalacji i obowiązkowych należności. Ich wadą jest słabsza komunikacja, mniejszy ruch i często odległość, którą należy pokonać aby dostać się do pracy w mieście.

Przykładowa wartość mieszkań w różnych lokalizacjach:

Mieszkanie Warszawa centrum:

Metraż: do 30 m kw., nowe lub remontowane, cena: ok. 300 000 zł

Mieszkanie Warszawa obrzeża:

Metraż: do 30 m kw., nowe lub remontowane, cena: ok. 245 000

Mieszkanie Warszawa centrum:

Metraż: 30-50 m kw., cena: ok. 600 000 zł

Mieszkanie Warszawa obrzeża:

Metraż: do 30-50 m kw., cena: ok. 500 000 zł

Mimo znaczących różnic w cenach nieruchomości w ścisłym centrum i na obrzeżach miasta, trudno jest jednoznacznie ocenić, które cieszą się na rynku większym popytem. Ostatnie lata w branży nieruchomości pokazują, że coraz więcej osób zdecydowanie stawia na obrzeża, ościenne dzielnice, a nawet domy pod miastem. Jednocześnie obserwuje się nieustającą tendencję napływową do miasta. Na mieszkania w centrum stawiają studenci, zakładający rodziny i osoby planujące aktywny rozwój własnego biznesu.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. paulandpaula

    Wydaję mi się, że coraz lepszą lokalizacją jest Wola. Główne zalety to: możliwość dojazdu komunikacją miejską do Centrum w pół godziny, no i przede wszystkim to, że w niedalekiej przyszłości powstanie tam linia metra, co wpłynie na wzrost wartości mieszkań. Ja już zaczęłam rozglądać się za nowym mieszkaniem na Woli i może zdecyduję się na zakup na Osiedlu Intenso przy ul. Ordona.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *