Kosztowny wynajem biura

Data opublikowania: 10 marca 2014

Nieruchomości komercyjne są droższe od tych mieszkalnych. Dotyczy to zarówno ich kupna, jak i wynajmu. A jak prezentują się ceny wynajmu tego typu lokali w Polsce, gdy porównamy je do standardów panujących na świecie?

Firma doradcza Cushman & Wakefield dokładnie przeanalizowała ceny na rynkach najmu powierzchni biurowych w najważniejszych stolicach świata. Z uzyskanych w ten sposób danych wynika, że za metr kwadratowy nieruchomości komercyjnej w Warszawie zapłacimy nie więcej niż 25 euro. To naprawdę niska stawka w stosunku do cen odnotowywanych Modern office interiorchoćby w Londynie czy Hongkongu.

Najdroższe biura na świecie wynająć można w londyńskiej dzielnicy West End. Czynsze za powierzchnie biurowe w tej części stolicy Wysp Brytyjskich wzrosły w 2013 r. o 5%. Za metr kwadratowy płaci się tam przeszło 100 euro. Średnie ceny to ok. 118 euro za 1m2.

Tylko minimalnie niższe, ale też przekraczające 100 euro/m2 ceny obowiązują w przypadku wynajmu lokali biurowych w Hongkongu. Różnica jest tylko taka, że w tym drugim mieście ceny są stabilne i od kilku lat utrzymują się na tak wysokim poziomie. Sporo zapłacimy również za wynajem biura w Moskwie lub w Pekinie. W stolicy Rosji metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni biurowej to ok. 82 euro, natomiast w stolicy Chin ceny są średnio tylko o 3 euro niższe.

Co sprawia, że czynsze za wynajem nieruchomości biurowych są tak drogie? Analitycy zwracają uwagę na fakt, że mowa tu głównie o miastach, które są wyjątkowo atrakcyjne dla inwestorów. Ogromny popyt na wynajem tego typu lokali powoduje, że ich właściciele nie mają większych oporów przez podnoszeniem stawek. Wiedzą, że firmy i tak zdecydują się na te biura. Tym bardziej, że przedsiębiorstwa mające siedziby w luksusowych dzielnicach wielkich miast, zwykle cieszą się większym prestiżem. Wynajem nawet drogiego biura jest więc dla nich inwestycją w budowanie wizerunku marki.

Poza Azją i Europą, wzrost ceny wynajmu powierzchni biurowych zaobserwowano również w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jak podaje firma Cushman & Wakefield, między 2012 a 2013 r. ceny za metr kwadratowy wynajmowanych lokali komercyjnych wzrosły tam o 14%. Natomiast w najbardziej prestiżowych dzielnicach Republiki Południowej Afryki, stawki te wzrosły w ubiegłym roku nawet o 30%.

Eksperci spodziewają się, że tendencja wzrostowa zostanie utrzymana także w tym roku i w latach następnych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *