Koszty utrzymania nieruchomości wzrosną

Data opublikowania: 20 czerwca 2013

Koszty utrzymania mieszkaniaKupno nieruchomości to w dzisiejszych czasach spory wydatek, jednak należy liczyć się z tym, że to nie koniec kosztów, jakie będziemy ponosić w związku z jej posiadaniem. Utrzymanie każdej nieruchomości kosztuje i to nie mało, a w przyszłości koszty te mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Przeciętny Polak wydaje na utrzymanie mieszkania ok. 22% swoich dochodów. Już od jakiegoś czasu można zauważyć trend wzrostowy w wydatkach związanych z utrzymaniem nieruchomości. Koszty rosną mimo spadającej inflacji. Na szczęście tempo tego wzrostu nie jest już tak wysokie jak choćby rok temu. W maju tego roku koszty wzrosły średnio o 1,1% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tymczasem jeszcze rok wcześniej wzrost ten wyniósł aż 6%. Można więc uznać, że koszty utrzymania powoli się stabilizują.

Dużą rolę w tym procesie odgrywają taniejące nośniki energii. To jeden z najważniejszych składników w ogólnej kwocie wydatków na utrzymanie – w przeciętnej polskiej rodzinie wydatki na energię stanowią ok. 50% wszystkich kosztów utrzymania. W porównaniu do kwietnia w maju wydatki te wzrosły zaledwie o 0,1%. Spadły ceny opału i podstawowych składników wyposażenia mieszkania. Wzrosły natomiast koszty najmu, energii cieplnej, wody i usług kanalizacyjnych. Kolejna duża podwyżka czeka nas w sierpniu, ponieważ właśnie wtedy wzrosną opłaty związane z wywozem śmieci. W tym czasie wejdzie w życie ustawa śmieciowa, której celem jest obciążanie kosztami wywozu śmieci wszystkich mieszkańców miast. Nowe przepisy mają też dostosować polskie zasady dotyczące segregowania i recyklingu odpadów do wymogów unijnych. Konsekwencją tych zmian będzie wzrost kosztu wywozu śmieci nawet o kilkadziesiąt procent.

Oprócz opłat związanych z wywozem śmieci do najważniejszych wydatków, które regularnie ponosi każdy właściciel nieruchomości należą opłaty za wodę i energię elektryczną. One również od jakiegoś czasu systematycznie rosną. Niestety, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie sytuacja ta miała ulec poprawie. Długoterminowe prognozy dotyczące poziomu inflacji wskazują, że po okresie obniżania jej poziomu, jesienią możemy spodziewać się jej wzrostu. Oznacza to, że ogólny koszt utrzymania również wzrośnie. Aby lepiej zrozumieć skalę tych zmian, dobrze jest posłużyć się przykładem liczbowym. Czteroosobowa rodzina płaci obecnie za utrzymanie mieszkania około 882 zł. W marcu koszt ten wynosił ok. 881 zł, a w czerwcu ubiegłego roku 872 zł.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *