Kot w domu – jak zabezpieczyć okna i balkon?

Data opublikowania: 25 października 2018

Koty są stworzeniami bardzo zwinnymi i ciekawskimi. Bardzo lubią się wspinać i wciskać w najróżniejsze zakamarki. Fascynuje je też to, co znajduje się za oknem. Niestety, jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenia okien i balkonu, zwłaszcza gdy mieszkamy na znacznej wysokości, chwila nieuwagi może się skończyć dla kota tragicznie. Co zrobić, by nasz ulubieniec mógł bezpiecznie obserwować świat i żebyśmy my sami nie musieli rezygnować z otwierania okien i drzwi balkonowych?

Okna

Dość częstym rozwiązaniem są moskitiery. Poza bezpieczeństwem kota dają one jeszcze jedną korzyść – bronią dostępu uciążliwym owadom, takim jak komary czy muchy. Siatka może być bezbarwna lub metalowa, ale powinna być na tyle mocna, by utrzymać ciężar kota, gdyby ten próbował się po niej wspinać.

Niebezpieczeństwo związane z oknami uchylnymi jest nieraz bagatelizowane, gdyż może się wydawać, że szpara powstała po uchyleniu okna jest na tyle wąska, że kot się w nią nie wciśnie. Jednak koty potrafią się wspinać, a zatem także dotrzeć do górnej części okna, gdzie odstęp między ramą a skrzydłem okiennym jest znacznie szerszy. Gdy kot uwięźnie w takiej szczelinie, jest to zagrożeniem dla jego życia. Dlatego zaleca się montaż ograniczników do okien uchylnych, np. specjalnych bocznych kratek.

Balkon bądź loggia

Wiele osób błędnie zakłada, że „kot ma instynkt samozachowawczy, więc nie zeskoczy”, albo „kot zawsze spada na cztery łapy”. Nic bardziej mylnego. Takie przekonania doprowadziły już do wielu tragedii. Kot nie potrafi ocenić wysokości i może stracić równowagę. A gdy na widok ptaka czy owada włączy mu się instynkt łowiecki, nie zważa na nic – także na własne bezpieczeństwo.

danshanin/bigstockphoto.com

Dlatego, żebyśmy mogli bez przeszkód korzystać z balkonu i nie stwarzać zagrożenia dla naszego mruczącego przyjaciela, należy zamontować odpowiednie zabezpieczenia. Specjalne siatki ochronne i akcesoria do montażu można kupić w sklepach zoologicznych. W niektórych miejscowościach działają też firmy specjalizujące się w zabezpieczaniu balkonów.

Montaż jest łatwiejszy, gdy powierzchnia do zabudowy jest niewielka. W przypadku loggii może wystarczyć zamocowanie siatki do ramki, podobnie jak w przypadku okien. W przypadku balkonów najwyżej położonych, otwartych od góry, mogą być potrzebne bardziej skomplikowane prace. Zdarza się, że montaż siatki jest przez spółdzielnię czy wspólnotę traktowany jako ingerencja w wygląd budynku, więc może być potrzebna jej zgoda.

Zwróćmy uwagę, by oczka siatki były wystarczająco małe, a już zdecydowanie mniejsze od głowy kota. Szczeble i dół balkonu również należy zabezpieczyć, gdyż koty potrafią się przeciskać przez bardzo wąskie szpary – nawet takie, że na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe, by jakikolwiek kot się tam zmieścił.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *