Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Data opublikowania: 27 sierpnia 2020

Pożyczka hipoteczna, wbrew obiegowej opinii, różni się od kredytu hipotecznego w znacznym stopniu. W obydwu przypadkach zabezpieczenie dla banku stanowi hipoteka. Produkty finansowe różnią się jednak przeznaczeniem, wysokością oraz długością okresu spłaty.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny, a kiedy na pożyczkę?

Zarówno w pożyczce, jak i w kredycie hipotecznym zabezpieczenie dla banku stanowi nieruchomość, a efektem zawartej umowy jest wpis hipoteki do księgi wieczystej mieszkania lub domu.

Maha Heang 245789/bigstockphoto.com

Warto podkreślić, że umowę kredytową zawrzeć trzeba na piśmie, a samego kredytu udzielić może jedynie bank. W porozumieniu między kredytobiorcą a kredytodawcą musi być również zawarty cel, na który wydane zostaną pieniądze.

Pożyczki udzielać mogą natomiast nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe i osoby fizyczne. Pożyczkobiorca nie musi ujawniać, na co przeznaczyć chce pieniądze.

Do głównych różnic między produktami finansowymi należy właśnie cel, na jaki przeznaczyć można uzyskane środki. W przypadku kredytu pieniądze sfinansować mogą jedynie zakup nieruchomości, jej wykończenie, budowę czy remont. Pożyczkę wydać można natomiast na dowolny zakup czy inwestycje, w tym kupno sprzętów elektronicznych oraz podróże.

Wysokość kredytu i pożyczki hipotecznej

Wysokość kredytu i pożyczki hipotecznej zależą od wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie umowy.
Pożyczkę hipoteczną otrzymać można zazwyczaj w wysokości do 70% wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny przyznawany jest na zakup mieszkania czy domu, nie jest jednak możliwe uzyskanie kredytu, który pokryje całą kwotę zakupu nieruchomości. Konieczne jest posiadanie wkładu własnego, który obecnie wynosi, w zależności od banku, od 20 do 40% wartości całej transakcji. Oznacza to, że maksymalna wysokość kredytu to 80% wartości nieruchomości, a długość kredytowania to nawet 35 lat. W przypadku pożyczek dług spłacać można najczęściej maksymalnie 20 lat.

Obydwa zobowiązania finansowe różnią się od siebie również ilością formalności, jakie dopełnić należy przed uzyskaniem pieniędzy. W przypadku kredytu hipotecznego cały proces trwać może nawet kilka tygodni, w czasie których zdolność kredytowa wnioskodawcy jest skrupulatnie weryfikowana przez bank. Formalności dotyczące pożyczki są zazwyczaj krótsze i nie wymagają przedstawienie dużej ilości dokumentów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *