W trakcie analizy kredytowej przeprowadzanej przez bank w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny, brane są pod uwagę nie tylko wysokość dochodów i historia kredytowa, ale również rodzaj zatrudnienia, długość stażu pracy i zawód. W efekcie na korzystniejsze warunki mogą liczyć pracownicy sektora publicznego, który charakteryzuje się dużą stabilnością zatrudnienia.
Analiza kredytowa – co brane jest pod uwagę podczas ubiegania się o hipotekę?
Uzyskanie kredytu hipotecznego poprzedzone jest szczegółową analizą zdolności kredytowej osoby wnioskującej o pożyczkę. Pod uwagę brany jest m.in. rodzaj umowy, na jaką zatrudniony jest pracownik, a także staż pracy. Umowa o pracę na czas nieokreślony to preferowana przez banki forma zatrudnienia. Analizowana jest także wysokość dochodów i kosztów utrzymania, stan cywilny, wiek, zobowiązania finansowe oraz wykształcenie i zawód.
Pracownicy sektora publicznego są wiarygodniejsi dla banków
Lepsze warunki kredytowania czy możliwość szybszego dopełnienia formalności dla pracowników budżetówki to wynik większej stabilności zatrudnienia w sektorze publicznym. Umowa o pracę, a także kilkuletni staż są szczególnie istotne przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Dodatkowo, pod uwagę przez banki brany jest również stopień zawodowy, który w sektorze publiczny silnie powiązany jest z wysokością zarobków. Nie bez znaczenia są również dodatki, takie jak wynagrodzenie za pracę w trudnych warunkach, w nocy, czy za nadgodziny. Wszystko to ma znaczenie przy analizie kredytowej.
Banki przychylniej patrzą na pracowników budżetówki również ze względu na większą spłacalność kredytów przez osoby z tej grupy zawodowej. W efekcie osoby zatrudnione w sektorze publicznym mogą liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania.
Preferencyjne warunki kredytów dla pracowników budżetówki
Zatrudnienie w sektorze publicznym daje możliwość negocjowania wysokości marży i prowizji, a także innych warunków kredytu, takich jak długość okresu spłaty czy samej wysokości pożyczki.
Co istotne, pracownicy sektora publicznego mogą spodziewać także się szybszej niż reszta klientów banków analizy kredytowej, a tym samym krótszego oczekiwania na dopełnienie wszystkich formalności związanych z kredytem hipotecznym. Wynika to z braku wymogu przedstawienia zaświadczenia o dochodach.
Na szczególnie korzystne warunki mogą liczyć osoby wykonujące pracę, które uznawane są za dochodowe i jednocześnie są zazwyczaj wykonywane przez całe życie zawodowe. Do takich profesji zaliczyć można zawody medyczne i prawnicze.
Istnieją również sposoby na zwiększenie atrakcyjności pracownika budżetówki w oczach banku. Do takich należy m.in. wysoki wkład własny, wynoszący minimum 20 procent wartości nieruchomości, redukcja kosztów utrzymania, aplikowanie o kredyt wraz ze współmałżonkiem, likwidacja kart kredytowych i spłata wcześniej zaciągniętych pożyczek.
Dodaj swój komentarz