Kredyt hipoteczny a samozatrudnienie

Data opublikowania: 21 czerwca 2019

Samozatrudnienie czyli de facto prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wyklucza w żaden sposób możliwości otrzymania kredytu hipotecznego. Nie ma co jednak ukrywać, że droga jego pozyskania jest niełatwa, a z pewnością długa. Ubiegając się o kredyt hipoteczny, potencjalny kredytobiorca musi przekonać bank, że będzie w stanie go spłacać. Związanie z pracodawcą umową o pracę i odpowiednie zarobki czynią te starania znacznie łatwiejszymi z wizją pozytywnego wyniku na końcu.

Samozatrudnienie a kredyt hipoteczny

W 2017 r. upadło 900 firm z powodu zatorów płatniczych. Co trzecia firma jest zamykana przed ukończeniem pierwszego roku swojego funkcjonowania. Trudno więc się dziwić, że klient banku będący na samozatrudnieniu napotyka mnóstwo trudności w procesie starań o kredyt hipoteczny. Jak jednak przekonać bank, żeby udostępnił taki kredyt?

bigstockphoto.com

Bank potraktuje klienta poważnie tylko wtedy, gdy uzna, że jego podstawowe źródło dochodów jest stabilne i z przewidywalną kontynuacją. Przecież nawet chętni na kredyt bankowy, którzy są zatrudnieni na etacie, muszą wykazać się umową trwającą ok. 6 miesięcy. W przypadku samozatrudnionych banki w większości wypadków oczekują, że firma klienta prosperuje na rynku bez większych wahań co najmniej 12, a jeszcze lepiej 24 miesiące.

Zdecydowanie przychylniej banki patrzą na osoby, które związane były z pracodawcą umową o pracę, ale z wielu względów zmieniły rodzaj zatrudnienia i przeszły na własny rachunek, cały czas współpracując jednak z tym samym pracodawcą. Kredytobiorca musi jednak udowodnić, że jest to cały czas ten sam pracodawca pozwalający mu zachować ciągłość pracy.

Kredyt hipoteczny a zawieszona działalność

Starając się o kredyt hipoteczny trzeba mieć świadomość, że raty należy spłacać przez cały rok. Oznacza to, że prowadzona działalność gospodarcza musi rokować rozwojowo. Jeżeli potencjalny kredytobiorca w ostatnim czasie zawieszał swoją działalność, może spodziewać się trudności, a nawet odmowy ze strony banku. W ocenie banku dany przedsiębiorca albo nie radzi sobie z prowadzeniem firmy, albo przedmiot jego działalności nie zdobył odbiorców. W najlepszym przypadku kredytobiorca będzie musiał przedstawić bankowi powody zawieszenia poparte dokumentami finansowymi.

Podobnie z trudnościami ze zdobyciem kredytu hipotecznego spotkają się ci klienci banku, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą sezonowo. Bank poprosi ich o udowodnienie, że mechanizm zawieszania i odwieszania działalności funkcjonuje systematycznie i od wielu lat, nie powodując zatorów finansowych. Jeżeli jednak zawieszenie firmy było wynikiem perturbacji finansowych, to z wnioskiem o kredyt hipoteczny warto poczekać co najmniej 12 miesięcy.

Rodzaj działalności gospodarczej a kredyt hipoteczny

Starając się o kredyt hipoteczny warto pamiętać, że dla banku będzie miał znaczenie przedmiot działalności przedsiębiorcy. Na podstawie statystyk banki tworzą katalog branż najbardziej narażonych na wahania rynku, są to:

  • budownictwo
  • deweloperka
  • finanse
  • gastronomia
  • meblarstwo
  • motoryzacja
  • transport
  • ubezpieczenia

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *