Kredyt hipoteczny – we dwójkę czy samemu?

Data opublikowania: 25 lutego 2020
Pytanie o to, w jaki sposób uzyskać korzystne warunki kredytu, zapewne krąży po głowach wielu osobom, które zamierzają się o takie zobowiązanie w najbliższym czasie starać. Nie ma prostego przepisu na to, aby załatwić sobie tani kredyt hipoteczny. Są jednak pewne opcje, dzięki którym można liczyć na łagodniejsze traktowanie. Lepsze warunki mogą uzyskać, przykładowo, osoby, które o kredyt hipoteczny starają się wraz z partnerem bądź partnerką. Co mogą zyskać?

Wyższy kredyt

Tak, parom łatwiej jest dostać kredyt na wyższą kwotę pieniędzy. Wynika to m.in. z dywersyfikacji dochodów – dwie osoby posiadają zazwyczaj dwa źródła dochodów a nie jedno. Jeżeli jedna z nich straci pracę to druga wciąż może spłacać ratę. Łączna suma dochodów dwóch kredytobiorców jest też wyższa, co ma duży wpływ na wyliczanie zdolności kredytowej. Ponadto dla banku drugi kredytobiorca zawsze jest dodatkowym zabezpieczeniem. Jeżeli bowiem jeden z nich okaże się nie wypłacalny to zawsze istnieje szansa odzyskania pożyczonych pieniędzy u jego współkredytobiorcy.

Maha Heang 245789/bigstockphoto.com

O ile różni się kwota kredytu mieszkaniowego udzielanego jednej a dwóm osobom? W 2019 rok było to średnio około 42 500 złotych. Staranie się o takie zobowiązanie z drugą osobą daje szansę uzyskania kwoty powiększonej aż o 17% w stosunku do składania wniosku o kredyt hipoteczny w pojedynkę. Ponadto banki są bardziej skore do udzielana kredytu dla dwóch osób na lepszych warunkach np. z niższym oprocentowaniem albo dłuższym okresem kredytowania.

Jakie skutki kredytu we dwójkę?

Dla każdej osoby, która została uznana za kredytobiorcę, zobowiązanie to ma pewne skutki. Jednym z nich jest fakt, że wpływa ono na zdolność kredytową każdej z nich z osobna. A zatem będzie to brane pod uwagę przy próbie wzięcia kolejnego kredytu bądź pożyczki.

Kolejnym skutkiem jest natomiast ryzyko, że bank, po otrzymaniu informacji o niewypłacalności jednego z kredytobiorców, będzie egzekwował spłaty całej kwoty przez drugiego.

Kredyt hipoteczny można wziąć we dwójkę – wówczas można ubiegać się o lepsze warunki i wyższą kwotę zobowiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że współkredytobiorca musi być osobą zaufaną i uczciwą.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *